Polacy choćby przed świętami trzymali się za kieszeń

wzp.org.pl 20 godzin temu

Sprzedaż detaliczna w grudniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 1,9%. W porównaniu z listopadem wzrosła o 9,9% – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana

Jak co roku na początku grudnia pada pytanie o ile więcej pieniędzy Polki i Polacy wydadzą na święta. Teraz dostaliśmy odpowiedź. W grudniu przeznaczyliśmy na zakupy w sklepach o 1,9% więcej pieniędzy niż przed rokiem. Oczywiście, to zbyt duże uproszczenie, ponieważ za dodatni wynik sprzedaży detalicznej odpowiada w znacznej mierze ponad 25% wzrost sprzedaży samochodów. Te z kolei głównie kupują jednak firmy i nie jest to związane z okresem świątecznym, a bardziej z promocjami pod koniec roku. Generalnie spodziewaliśmy się, iż sprzedaż detaliczna w grudniu będzie wyższa.

Zaskakiwać może mniejsza niż przed rokiem sprzedaż żywności. Ta w ciągu roku zmalała o 4,3%. Taka sytuacja miała miejsce ostatni raz w 2019 r. Oczywiście można to próbować wyjaśnić dość długimi świętami w tym roku, a co za tym idzie mniejszą liczbą dni roboczych, w których mogliśmy uzupełniać zapasy. Dodatkowo wzrost sprzedaży paliw sugeruje, iż jednak wykorzystywaliśmy grudzień do podróży, szczególnie w okresie świątecznym, a co za tym idzie choćby jak mogliśmy, to nie odwiedzaliśmy sklepów. Z całą odpowiedzialnością można zaryzykować stwierdzenie, iż mimo wszystko zeszłoroczne święta były skromniejsze od tych z 2023 r.

W nowy rok wkraczamy jednak z poprawą nastrojów wśród konsumentów. Oczekujemy, iż sytuacja inflacyjna będzie lepsza, co przyniesie pewną ulgę domowym budżetom. Nie widzimy jednak przez cały czas znaczącej poprawy w kwestii możliwości oszczędzania, czy też dokonywania ważnych zakupów. Konsument stał się bardziej świadomy, a wspomnienie uszczuplenia portfela przez inflację z 2023 r., jest ciągle żywe.

Idź do oryginalnego materiału