Polacy i sztuczna inteligencja (AI) to temat, który coraz częściej pojawia się w mediach i codziennych rozmowach. Mimo rosnącej popularności tej technologii na świecie, Polacy przez cały czas pozostają ostrożni wobec jej potencjalnych korzyści. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego w Polsce i kilkunastu innych krajach, poziom świadomości i wykorzystania AI w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z bardziej rozwiniętymi rynkami.
Spis treści
- Polacy a świadomość sztucznej inteligencji
- Sztuczna inteligencja. Jak Polacy wykorzystują AI na co dzień?
- Polacy wobec AI: więcej obaw niż entuzjazmu
- Komentarz ekspercki: Sztuczna inteligencja? Potrzeba edukacji i dialogu
- Jak poprawić sytuację?
- Podsumowanie
Polacy a świadomość sztucznej inteligencji
Z badania wynika, iż aż 75 proc. Polaków w wieku 18-65 lat zetknęło się z pojęciem sztucznej inteligencji. Jest to jednak wynik stosunkowo niski w porównaniu z innymi krajami, takimi jak Szwajcaria (98 proc.) czy Hiszpania (93 proc.). Co więcej, tylko 15 proc. mieszkańców Polski ocenia swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą. To plasuje nas na jednej z ostatnich pozycji wśród badanych krajów.
Jednym z wyzwań w Polsce może być brak odpowiedniej edukacji w zakresie nowych technologii, co ogranicza pełne zrozumienie możliwości, jakie niesie ze sobą AI. Choć sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin, wielu Polaków nie wie, jak z niej korzystać, ani jakie może przynieść korzyści.
Sztuczna inteligencja. Jak Polacy wykorzystują AI na co dzień?
Choć poziom wiedzy na temat AI jest w Polsce niski, 42 proc. badanych zadeklarowało, iż korzysta z technologii sztucznej inteligencji w życiu prywatnym. Jest to wynik porównywalny do państw takich jak USA (48 proc.) czy Szwajcaria (43 proc.). Znacznie rzadziej AI jest wykorzystywana w pracy – doświadczenie w tym zakresie ma zaledwie 19 proc. Polaków. Łącznie 44 proc. respondentów przyznaje, iż miało kontakt z rozwiązaniami AI w dowolnym kontekście, co wskazuje na pewien potencjał rozwoju tej technologii w naszym kraju.
Polacy wobec AI: więcej obaw niż entuzjazmu
Pomimo rosnącej liczby użytkowników technologii AI, Polacy są bardziej sceptyczni w porównaniu z mieszkańcami innych państw. Jedynie 30 proc. osób, które zetknęły się z AI, uważa, iż jej pozytywne aspekty przewyższają potencjalne zagrożenia. Z kolei 28 proc. ma zdanie przeciwne, a aż 42 proc. nie potrafi ocenić, czy zalety AI przewyższają jej wady.
Sceptycyzm wobec AI nie jest jednak typowy wyłącznie dla Polaków. Podobne postawy można zaobserwować wśród Francuzów, Austriaków czy Finów. Znacznie większym entuzjazmem wykazują się natomiast mieszkańcy państw takich jak Indonezja, Malezja, Meksyk czy Korea Południowa. W Europie najbardziej pozytywne nastawienie do sztucznej inteligencji wykazują Hiszpanie i Włosi.
Komentarz ekspercki: Sztuczna inteligencja? Potrzeba edukacji i dialogu
Zdaniem Michała Dubrawskiego, Dyrektora ds. Wiedzy w ARC Rynek i Opinia, wzrost popularności sztucznej inteligencji, zwłaszcza jej generatywnych zastosowań, przyciąga uwagę ludzi na całym świecie. Jednak w Polsce przez cały czas brakuje powszechnej edukacji w tym zakresie.
– „W ostatnich latach sztuczna inteligencja, a szczególnie jej generatywne zastosowania, zdominowały wyobraźnię i zainteresowanie ludzi na całym świecie, co widać m.in. po skokowym wzroście popularności hasła „AI” w Google Trends w danych dla Polski i świata – mówi Michał Dubrawski, Dyrektor ds. Wiedzy w ARC Rynek i Opinia.- Skalę zainteresowania pokazuje także uzyskany w badaniu wynik, mówiący o tym, iż wśród badanych z naszego kraju 44% dorosłych w wieku 18-65 lat zadeklarowało, iż korzystało już z technologii AI do celów prywatnych lub zawodowych.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż wśród badanych z Polski tylko 30% wyraża przekonanie, iż zalety AI przeważą nad jej negatywnymi skutkami. Choć chętnie sięgamy po rozwiązanie ułatwiające nam pracę, wielu z nas towarzyszą wątpliwości i obawy, jak na tym wyjdziemy w dłuższej perspektywie.
Z kolei fakt, iż jedynie 15% badanych dorosłych Polaków do 65 roku życia oceniło swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą, co plasuje nas na jednej z ostatnich pozycji wśród badanych krajów, może wskazywać na potrzebę edukacji i szkoleń w tym zakresie. Warto jednak zaznaczyć, iż takie deklaracje mogą być zafałszowane przez zjawisko znane jako Efekt Dunninga-Krugera, który polega na tym, iż osoby o niższych kompetencjach mają tendencję do przeceniania swojej wiedzy i umiejętności, bo nie zdają sobie sprawy ze skali własnej ignorancji, natomiast osoby o wysokich kompetencjach wykazują tendencję odwrotną. Wyższe oceny swojej wiedzy na temat AI w innych krajach niekoniecznie muszą więc wiązać się z wyższym poziomem faktycznej wiedzy.” – zauważa ekspert.
Jak poprawić sytuację?
Aby zmniejszyć sceptycyzm i zwiększyć poziom wiedzy o AI w Polsce, konieczne jest zainwestowanie w edukację technologiczną. Programy szkoleniowe, kampanie informacyjne oraz dostęp do praktycznych narzędzi mogą pomóc Polakom lepiej zrozumieć sztuczną inteligencję i jej potencjalne korzyści.
Dzięki międzynarodowym współpracom, takim jak sieć Iris, istnieje możliwość czerpania inspiracji z krajów, które skutecznie wdrażają AI w różnych dziedzinach życia. Rozwijanie tej technologii może przynieść korzyści zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, pod warunkiem iż społeczeństwo będzie na to odpowiednio przygotowane.
Podsumowanie
Polacy mają jeszcze wiele do nadrobienia w dziedzinie sztucznej inteligencji. Choć 44 proc. z nas deklaruje wykorzystanie AI w życiu codziennym, wiedza na ten temat pozostaje ograniczona, a sceptycyzm wysoki. Kluczowym krokiem w przyszłość będzie inwestowanie w edukację i budowanie zaufania do technologii, co pozwoli Polsce lepiej wykorzystać możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja.
Agencja Informacyjna, Gospodarka, Sztuczna Inteligencja /KJN, źródło: ARC Rynek i Opinia / Ilustracja: Ideogram / 28.11.2024