Choć Polki są dobrze wykształcone, to wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni pracujący na tych samych stanowiskach. Polska odstaje pod tym względem od innych państw zachodniej Europy. Ile wynosi luka płacowa w naszym kraju i jakie są jej przyczyny?
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej, czyli różnicy między średnim poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, jest wiele - mówi Sebastian Sajnóg, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ile wynosi luka płacowa w Polsce i jakie są jej przyczyny?
Luka płacowa między kobietami i mężczyznami
Z analiz Komisji Europejskiej wynika, iż skorygowana luka płacowa w państwach UE wynosi 11,1 proc. O tyle mniej zarabia kobieta niż mężczyzna na tym samym stanowisku. Ekspert wskazuje na różnice w luce płacowej między państwami Europy Wschodniej oraz Zachodniej.
W większości państw UE dysproporcja ta jest większa niż w Polsce, dla której skorygowana luka płacowa oszacowana została na 10,4 proc. - wskazuje Sajnóg.
Największa jest w Estonii (18 proc.), Czechach (17,4) i na Litwie (16,6). Natomiast najmniejsza w Belgii (7,1 proc.), Danii (6,9 proc.) i w Niemczech (5,7 proc.).
Kobiety w Polsce są coraz lepiej wykształcone. Nie widać tego w zarobkach@se_plhttps://t.co/IFPw41jptF #praca #kobiety
— superbiz.pl (@SuperbizPL) January 20, 2023Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Przyczyny luki płacowej
Przyczyn dysproporcji w zarobkach między Polkami i Polakami jest kilka. Oto niektóre z nich:
Praca w niepełnym wymiarze - prawie jedna trzecia kobiet (30%) pracuje w niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu do tylko 8% mężczyzn. Wynika to często z tego, iż kobiety wykonują więcej pracy nieodpłatnej (takiej jak opieka nad dziećmi lub obowiązki domowe).
Przerwy w karierze - jedna trzecia kobiet zatrudnionych w UE miała przerwę w pracy z powodu opieki nad dziećmi, w porównaniu z 1,3% mężczyzn.
Kobiety pracują w niskopłatnych sektorach - za ok. 30% luki płacowej między kobietami a mężczyznami odpowiada nadreprezentacja kobiet w sektorach o stosunkowo niskich płacach, takich jak sektor opiekuńczy, sprzedaż lub edukacja.
Kobiety na stanowiskach kierowniczych z niższymi pensjami - kobiety-managerowie zarabiają o 31% mniej na godzinę niż managerowie-mężczyźni (dane z 2018 r.).
Polska odstaje od Europy Zachodniej pod kątem zarobków kobiet
Sebstian Sajnóg mówi, iż luka oszacowana w przypadku Polski jest wyższa niż "ogólne porównanie średnich poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, czyli nieskorygowana luka płacowa, będąca na poziomie 7,9 proc.".
Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wysokość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn. Jest to jedna z przyczyn, dla których odstajemy na tle zachodniej Europy - wskazał.
Według Sajnoga Polki, pomimo iż często są lepiej wykształcone, w tym na tle kobiet z innych państw, wcale nie zarabiają więcej. Jak zauważył, nierównomierne wynagradzanie kobiet i mężczyzn nie wynikające z merytorycznych przesłanek wciąż występuje - również w Polsce.
Analizy wskazują, iż w ostatnich latach luka płacowa w Polsce jednak spada. Przykładowo OECD szacuje, iż między 2018 a 2021 rokiem zmniejszyła się ona z 11,5 do 8,7 proc." - podsumował.
Źródło: PAP
Więcej od upday:
Wyższe stawki za "kilometrówki". Tyle dostaniesz od pracodawcy
Zmiany w prawie w 2023 r. To musisz wiedzieć [LISTA]
Kiedy zaplanować urlop w 2023 roku? Zobacz wszystkie dni wolne od pracy