Polski system emerytalny dyskryminuje? Raport Radykalnego Centrum

1 miesiąc temu

Polski system emerytalny dyskryminuje? Raport Radykalnego Centrum

Autor: FWG



Czy renta wdowia i emerytury stażowe usprawnią polski system emerytalny? W raporcie Fundacji Radykalne Centrum “Emerytalna Dyskryminacja. Analiza systemowych niesprawiedliwości w polskim systemie emerytalnym” autor Marek Kułakowski krytykuje wybrane elementy polskiego systemu emerytalnego i przedstawia rozwiązania. Publikacja została wsparta grantem Fundacji Wolności Gospodarczej.


Polski system emerytalny do naprawy

W omawianym raporcie pokazano dyskryminacje polskiego systemu emerytalnego, jak nierówność kobiet i mężczyzn oraz złamanie zasady solidarności międzypokoleniowej. Analizie poddano także obecne w debacie publicznej postulaty kolejnego rozszczelnienia systemu poprzez świadczenia takie jak renta wdowia czy wprowadzenie emerytur stażowych.

Marek Kułakowski uzasadnia, iż należałoby podjąć działania w kierunku zwiększenia ogólnej stabilności finansowej oraz odporności politycznej, łagodzenia napięć i zmniejszenia stopnia dyskryminacji międzypokoleniowej oraz niwelowania dyskryminacji płciowej.

W tym celu postuluje wygładzenie różnic w osiąganych poziomach świadczeń emerytalnych: – Sytuacja, gdzie jedno pokolenie może liczyć na emeryturę przy stopie zastąpienia 70%, a inne, które musi utrzymać tamto pokolenie, może liczyć na stopę zastąpienia 19-25%, jest wysoce niesprawiedliwa i łamie podstawowe założenia solidarności międzypokoleniowej – argumentuje autor.

Nowe propozycje o charakterze dyskryminacyjnym

Kułakowski recenzuje także aktualne propozycje reform emerytalnych: – Renta wdowia to pomysł Lewicy mający na celu teoretycznie zapobieżenie biedzie osobie na emeryturze, której współmałżonek zmarł. Maksymalny poziom tej renty to trzykrotność średniej emerytury – wyjaśnia i przypomina, iż w praktyce charakter tego świadczenia jest podobny do 13 emerytury. – Jest ono kierowane na ślepo, niekoniecznie do ludzi, którzy by tego potrzebowali i obciąża ludzi w wieku produkcyjnym – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się o emeryturach stażowych. – Koncepcja de facto skutkuje tym samym co obniżenie wieku emerytalnego, tj. zmniejszy dochody państwa i zwiększy jego wydatki na emerytury – pisze autor raportu. Jego zdaniem to kolejna propozycja łamiąca zasadę solidarności międzypokoleniowej.

Debata ekspertów

FWG była partnerem również oficjalnej prezentacji raportu “Emerytalna Dyskryminacja. Analiza systemowych niesprawiedliwości w polskim systemie emerytalnym”, która odbyła się 26 lipca 2024 i podczas której miała miejsce debata ekspercka.

W dyskusji poświęconej propozycjom Marka Kułakowskiego wystąpili Marcin Zieliński (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Paweł Musiałek (Klub Jagielloński), Piotr Palutkiewicz (Warsaw Enterprise Institute) oraz Piotr Szumlewicz (ZZ Związkowa Alternatywa). Spotkanie prowadził Kamil Rybikowski.

Wydarzenie było nagrywane i będzie niedługo udostępnione na kanałach komunikacji Fundacji Radykalne Centrum.

Raport jest dostępny na stronie internetowej Fundacji Radykalne Centrum

Zachęcamy także do lektury artykułu “Business Insider” poświęconemu raportowi.

Radykalne Centrum to niezależny ośrodek analityczny oraz portal publicystyczno-ekspercki. Fundacja zajmuje się tematami szczególnie istotnymi z perspektywy funkcjonowania państwa i społeczeństwa oraz porusza zagadnienia zarówno z obszaru polityk publicznych jak również ważnych wydarzeń bieżących.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

        • Jak powstały pierwsze Wranglery? Poznaj historię Rodeo Bena [KOMIKS]>>
        • 35 tekstów w cyklu “Okiem liberała” w 35. rocznicę transformacji ustrojowej>>
        • Żywot przedsiębiorcy szczęśliwego [Okiem Liberała]>>
Idź do oryginalnego materiału