Najnowsze dane pokazują, iż to właśnie ten segment może stać się motorem napędowym dla ambitnych programistów, którzy od miesięcy obserwują spadki liczby rekrutacji w sektorze technologicznym.
Z raportu justjoin.it i N-iX „Co z tym Eldorado?” wynika, iż w 2024 roku liczba ofert pracy w branży IT spadła o kolejne 9 proc., po wcześniejszym 26-procentowym spadku w 2023 roku. Dla wielu specjalistów oznacza to ograniczone możliwości rozwoju. Jednak dynamicznie rosnący sektor półprzewodników może odwrócić ten trend.
Jak pokazuje badanie K+Research i TRUMPF Huettinger, aż 55 proc. Polaków uważa, iż Polska jest dziś atrakcyjnym miejscem dla inwestorów z branży high-tech. Z kolei według raportu Kearney, nasz kraj jest liderem w Europie i piątym rynkiem na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji w produkcję półprzewodników typu back-end.
Ambitni programiści potrzebni od zaraz
Kluczowym elementem sukcesu w branży półprzewodników są wykwalifikowani eksperci – inżynierowie i programiści. A tych, według Polaków, nie brakuje. 70 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż kraj dysponuje wystarczającą liczbą ambitnych programistów gotowych do pracy w tym sektorze.
Najtrudniejszymi specjalizacjami IT, według respondentów, są właśnie półprzewodniki (26,9 proc.), a także sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (25,7 proc.) oraz elektronika sterująca (21,9 proc.).
– Praca w tej branży to ciągłe wyzwania i rozwój. W TRUMPF Huettinger stale inwestujemy w nowe rozwiązania, w tym wykorzystanie AI w procesie produkcji. Nasz zespół R&D w Polsce liczy już 250 osób – mówi Paweł Ozimek, dyrektor generalny TRUMPF Huettinger w Polsce.
Branża z globalnym potencjałem
Komisja Europejska prognozuje, iż do 2030 roku globalna wartość rynku półprzewodników przekroczy bilion dolarów. Polska, jako silny gracz w tym segmencie, może więc przyciągać inwestycje. To też możliwość stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy – szczególnie dla specjalistów IT, którzy szukają alternatywy wobec stagnującego sektora usługowego.
Eksport produktów high-tech z Polski wzrósł w 2024 roku o ponad 10 proc., a wartość ta sięgnęła 37,25 mld euro. W połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na układy scalone i rozwój AI, półprzewodniki stają się realną szansą na transformację krajowej gospodarki.
Polecamy również:
- Każda kropla się liczy: jak technologia pomaga gospodarować wodą
- W służbie społeczeństwu. Sztuczna inteligencja w administracji publicznej jest realnym wyzwaniem
- Polska AI wspiera diagnozowanie chorób płuc i wyjaśnia swoje decyzje
- Flota pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie, ale wsparcie nie nadąża