Polsko-czeski sojusz. Premierzy zapowiadają współpracę w zakresie energetyki jądrowej

2 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


W środę w Pradze członkowie polskiego i czeskiego rządu spotkali się podczas dwustronnych konsultacji. Na wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem premier Petr Fiala stwierdził, iż sprawą łączącą czeskie i polskie władze jest m.in. kwestia rozwoju energetyki jądrowej. - Oba kraje przygotowują budowę nowych bloków jądrowych, choć są na różnych etapach - powiedział szef czeskiego rządu.


Premierzy Polski i Czech rozmawiali o współpracy energetycznej w ramach konsultacji międzyrządowych w Pradze.
- kooperacja w zakresie energetyki jest dla nas ważna. Mamy różne doświadczenia. My startujemy z tą energetyką jądrową praktycznie od zera. Trwały przygotowania, ale nie mamy jeszcze takiej energii w Polsce; wy macie bardzo długie doświadczenia i rozbudowujecie. My budujemy nowe instalacje, mamy różnych partnerów, szukamy optymalnych rozwiązań. Bardzo się cieszę, iż podjęliśmy decyzję o ścisłej współpracy, wymianie informacji tak aby i dla was, i dla nas nasze działania w tej dziedzinie były najbardziej efektywne, możliwie najtańsze, skuteczne. Bardzo się cieszę, iż będziemy tutaj tak ściśle współpracować - powiedział Donald Tusk.Reklama


Czechy i Polska stawiają na energetykę jądrową


Na aspekt rozwoju współpracy energetycznej zwrócił także uwagę czeski premier Petr Fiala.


- W obu naszych krajach przygotowywana jest budowa nowych bloków jądrowych. Nasze kraje znajdują się co prawda na innym etapie o ile chodzi o rozwój energetyki jądrowej, ale sojusz atomowy to jest taka forma współpracy, która ma sens - mówił szef czeskiego rządu, dodając, iż oba kraje widzą korzyści płynące z rozwoju energetyki jądrowej. - Pozycja naszych państw w tym sojuszu będzie dosyć korzystna - podkreślił.
Jak informował w lipcu br. minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela elektrownie jądrowe odpowiadają za 30 proc. produkcji prądu w kraju. Sikela zadeklarował, iż w przyszłości ta liczba ma wzrosnąć do 50 proc. Wówczas koreańska firma KHNP wygrała przetarg na budowę dwóch reaktorów w elektrowni jądrowej Dukovany.
- Koszt budowy jednego reaktora przez firmę KHNP to 200 mld koron czeskich (34 mld zł) o ile zgodnie z umową zostaną wybudowane dwa reaktory - przekazał wówczas Fiala. Zapowiedział, iż czeskie firmy sfinansują inwestycję w 60 proc. Umowa z koreańską firmą ma zostać podpisana w marcu. Budowa ma zaś ruszyć w 2029 roku, a pierwszy reaktor ma być gotowy do użytku w 2036 roku.
Inwestycja ma na razie objąć dwa reaktory w elektrowni w Dukovany, ale rząd zapowiedział, iż rozważana jest też budowa kolejnych dwóch reaktorów w Temelinie.
Czeski koncern energetyczny CEZ wykorzystuje na ten moment sześć reaktorów w dwóch elektrowniach jądrowych zlokalizowanych na południu kraju. Elektrownie w Dukovany i Temelinie zostały wybudowane jeszcze w epoce komunizmu.


KHNP w Polsce. W planach co najmniej dwa reaktory APR1400


KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Firma odpowiada za m.in. wszystkie 24 bloki jądrowe działające w Korei Południowej. W ostatnim czasie w oparciu o swoją technologię koncern zrealizował inwestycję w mieście Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tamtejsza elektrownia składa się z czterech bloków po 1400 MW mocy każdy, co daje łącznie 5600 MW i zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne ZEA w jednej czwartej.
Także w Polsce KHNP ma być odpowiedzialny - przy współpracy prywatnego przedsiębiorstwa ZE PAK oraz państwowego PGE - za budowę elektrowni jądrowej. W tym celu powołano też spółkę - PGE PAK Energia Jądrowa.
PGE PAK Energia Jądrowa to spółka joint venture utworzona przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) oraz ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), która ma na celu budowę i eksploatację elektrowni jądrowej na terenach należących do ZE PAK w Koninie.
Plan zakłada powstanie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Wystarczyłoby to na dostarczenie 22 TWh energii, a więc ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce.
Idź do oryginalnego materiału