Pożegnanie Mistrza Pityńskiego

solidarnosc.rzeszow.org.pl 1 miesiąc temu

Ostatnią wolą artysty-rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego była chęć pochowania w Ulanowie w rodzinnym grobowcu, obok brata Januszka, ale tylko wtedy, gdy pomnik Rzeź Wołyńska stanie pod polskim niebem.

Tak się też stało po 4 latach od jego śmierci. Fundacja Patriotyczna imienia Andrzeja Pityńskiego spełniła wolę Mistrza i 26.10.2024 r. odbędzie się uroczystość pogrzebowa na Cmentarzu Parafialnym w Ulanowie.

Andrzej Pityński zmarł 18 września 2020 roku w Stanach Zjednoczonych w wieku 73 lat.
Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po obronie pracy magisterskiej w 1974 r. wyemigrował do USA. Tam pracował i studiował na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. W 1979 r. wykonał rzeźbę „Partyzanci I”, która w 1983 r., została odsłonięta w Bostonie. Kolejny pomnik autorstwa Pityńskiego „Partyzanci” stanął w Hamilton. Pityński był członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA.
Wykonał wiele rzeźb, które rozsławiły jego imię na świecie. Stworzone przez Niego pomniki katyńskie w New Jersey i Baltimore, „Partyzanci” w Bostonie i Hamilton czy pomnik „Mściciela” w Doylestown Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, popiersie dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, pomniki Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie- Skłodowskiej i Tadeusza Kościuszki – pozostaną widomym znakiem polskiej obecności za oceanem i będą przypominały o bolesnych kartach naszej historii.
Także w Polsce Andrzej Pityński stworzył monumentalne dzieła, które wyrażają naszą dumę, pamięć i narodowego ducha. Należą do nich pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie czy strzegący Stalowej Woli „Patriota”. Pomnik „Rzeź Wołyńska” po 7 latach oczekiwania został odsłonięty w Domostawie 14 lipca 2024 r.
Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. W Ulanowie jest popiersie Papieża Jana Pawła II, Tarcza Honoru, popiersie Burmistrza Andrzeja Bąka, płaskorzeźby Jana Pawła II i Marii Konopnickiej. Podarował również swojemu ukochanemu miastu wykonane w brązie miniatury rzeźb, medale okolicznościowe, prace plastyczne, szkicowniki, przepiękne obrazy wykonane węglem oraz pamiątki osobiste. Dzięki tym bezcennym darom w Ulanowie utworzono Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego.
W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Pityńskiego Orderem Orła Białego.

W szczególny sposób artystę uczci Fundacja Patriotyczna im. Andrzeja Pityńskiego, która przygotowuje „Orła dla Orła”. Jest to tablica pamiątkowa ukazująca orła- jedno z dzieł rzeźbiarza na tle wizerunku Orderu Orła Białego z napisem: „W hołdzie rzeźbiarzowi, Mistrzowi Andrzejowi Pityńskiemu w uznaniu zasług na polu krzewienia wartości patriotycznych w Polsce i poza jej granicami, Wdzięczni Rodacy”.

Idź do oryginalnego materiału