Praca marzeń inżyniera – jak dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej?

1 rok temu

Rozmowa kwalifikacyjna – podstawowe przygotowania

Zacznijmy od podstaw, bo te są bardzo ważne, a łatwo o nich zapomnieć. Większość z nas szuka zatrudnienia w interneciepraca na GoWork.pl jest łatwo dostępna dzięki setkom ofert od różnych pracodawców. Może się jednak zdarzyć, iż rekruter odezwie się do Ciebie bezpośrednio, np. przez LinkedIn. W obu przypadkach po przyjęciu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną należy znaleźć najważniejsze informacje na temat działalności firmy. Czym się zajmuje? Jakie są jej najważniejsze produkty? Ile osób zatrudnia? Na jakich rynkach działa? To jedynie niektóre z pytań, na które warto znać odpowiedź – wiedza ta powinna zaprocentować w trakcie rozmowy.

To oczywiście nie koniec podstawowych przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed wyjściem wydrukuj CV oraz dodatkowe dokumenty (np. list motywacyjny, referencje). Ubierz się stosownie do okoliczności (nie musi to być oficjalny, pełny garnitur!) i przyjdź na miejsce 15 minut przed czasem. Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać rekruterowi – pamiętaj, iż rozmowa kwalifikacyjna działa w dwie strony, a ty sprawdzasz, co ma Ci do zaoferowania pracodawca. Postaraj się nie stresować. Czasami jest to niemożliwe, a stres potrafi sparaliżować. jeżeli tak się stanie, to nie bój się powiedzieć tego rekruterowi.

Rozmowa kwalifikacyjna w zawodzie inżyniera – co warto wiedzieć?

W przypadku zawodów technicznych często trzeba uczestniczyć w dwóch rozmowach kwalifikacyjnych. Pierwsza z nich ma na celu wstępną ocenę kandydata, zaś na drugą zostają zaproszeni nieliczni wybrańcy. W dyskusji uczestniczy nie tylko rekruter, ale też przyszły szef lub inna osoba z konkretną wiedzą merytoryczną. Jej zadaniem jest ocena kompetencji i doświadczenia kandydata. Wymaga to dodatkowych przygotowań. Jakich?

Opracuj krótkie streszczenie najważniejszych osiągnięć zawodowych w formie ustnej. Powinno to być praktyczne doświadczenie – możesz przywołać konkretne projekty, które zdarzyło Ci się zrealizować. Kwestia wykształcenia też ma duże znaczenie. jeżeli nie masz za dużego doświadczenia i dopiero zaczynasz karierę inżyniera, to rekruter prawdopodobnie zapyta się o pracę zaliczeniową na uczelni – opowiedz więcej na ten temat, podkreślając kompetencje i umiejętności zdobyte podczas realizacji projektu.

Zadanie rekrutacyjne dla inżyniera – jak się przygotować?

W przypadku dużej części rozmów kwalifikacyjnych na stanowisko inżyniera pracodawcy każą wykonać jedno lub kilka zadań rekrutacyjnych. Najczęściej jest to krótki test oceniający wiedzę, ale mogą się też zdarzyć praktyczne zadania techniczne. Ich wykonanie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin, choćby w przypadku bardziej wymagających stanowisk. Do zadań rekrutacyjnych nie należy się przygotowywać – to sprawdzian twoich umiejętności, więc daj z siebie wszystko i pokaż się z jak najlepszej strony!

Jak ocenić potencjalnego pracodawcę?

Jak już wspomnieliśmy, rozmowa kwalifikacyjna działa w dwie strony. Wykorzystaj to i oceń potencjalnego pracodawcę. Niestety nie wszystkie firmy oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Na jakie sygnały ostrzegawcze należy zwrócić szczególną uwagę?

Po wejściu do budynku oceń, jak wygląda siedziba firmy i gdzie jest położona. W trakcie spotkania duże znaczenie ma nastawienie i zachowanie rekrutera – czy charakteryzuje je profesjonalizm, a może lekceważenie i niechęć? Dziwne, zbyt osobiste pytania oraz zmiana warunków zatrudnienia w stosunku do ogłoszenia (np. umowa zlecenie zamiast obiecanej umowy o pracę) to najważniejsze sygnały ostrzegawcze. jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to zastanów się, czy chcesz pracować w firmie o niekorzystnym podejściu do pracownika!

Idź do oryginalnego materiału