Liczba ofert pracy w europejskim przemyśle obronnym gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. w tej chwili jest ona o około 40 procent wyższa niż przed wybuchem wojny na Ukrainie w lutym 2022 r., zgodnie z analizą portalu Indeed. Niemieckie firmy zbrojeniowe poszukują przede wszystkim specjalistów w dziedzinie technologii, inżynierii i IT.
Według Indeed, najwięcej ofert pracy w sektorze obronnym w Europie znajduje się w tej chwili we Francji . 43 procent wszystkich ofert pracy w poszczególnych branżach jest tam publikowanych. Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy i Wielka Brytania z 17 procentami; pozostałe 23 procent przypada na inne kraje europejskie.
Według analizy portalu, zainteresowanie osób poszukujących pracy stanowiskami w przemyśle zbrojeniowym również wzrosło. Szczególnie w Niemczech sektor ten „stał się znacznie bardziej atrakcyjny” od początku wojny na Ukrainie . Od tego czasu liczba wyszukiwań ofert pracy w sektorze zbrojeniowym stale utrzymuje się powyżej poziomów sprzed wojny – osiągając szczyt w marcu tego roku, podczas debaty politycznej na temat złagodzenia hamulca zadłużenia na rzecz wyższych wydatków na obronę.
Duże zapotrzebowanie na inżynierów i specjalistów IT
Według portalu przemysł zbrojeniowy poszukuje przede wszystkim inżynierów w dziedzinie inżynierii mechanicznej i elektrycznej, a także specjalistów IT w zakresie rozwoju systemu oraz wsparcia i infrastruktury IT. Istnieje również stosunkowo duże zapotrzebowanie w obszarach produkcji i wytwarzania, zarządzania projektami, zarządzania, biura i administracji oraz sprzedaży. Według Indeed wiele z tych stanowisk ma charakter techniczny lub związany z produkcją.
„Przemysł obronny wymaga profili stanowisk podobnych do tych w przemyśle motoryzacyjnym, który jest w tej chwili pod silną presją” – wyjaśniła ekspertka ds. rynku pracy Indeed Virginia Sondergeld . Jednak w porównaniu z przemysłem motoryzacyjnym przemysł obronny pozostaje stosunkowo małym sektorem gospodarki w Niemczech i Europie. Dlatego też przemysł ten raczej nie będzie w stanie w pełni zrekompensować utraty miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym.