Przyglądając się rynkowi pracy w Polsce, zauważymy, iż coraz więcej ogłoszeń dotyczy pracy zdalnej. Ten tryb coraz chętniej jest wybierany przez przedsiębiorców, którzy doceniają jego zalety i dostrzegają perspektywiczny kierunek tego rozwiązania. Oczywiście praca zdalna sprawdzi się tylko w wybranych branżach. Kto może skorzystać z takiej szansy? Sprawdźmy, czy jest to tryb pracy dla wszystkich. Jakie są jego wady i zalety?
Praca na odległość
Pierwszą zaletą pracy zdalnej jest to, iż zatrudnimy się w firmie, której biuro znajduje się choćby po drugiej stronie Polski. Być może zyskamy także szansę na podjęcie współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami, ale nie będziemy musieli przeprowadzić się do innego kraju. To okazja do rozwijania swojego życia zawodowego praktycznie bez wychodzenia z domu. Pracować na odległość możemy z dowolnego miejsca. jeżeli lepiej potrafimy się skupić w ulubionej kawiarni, śmiało przenieśmy się z naszymi obowiązkami właśnie tam. Gdy chcemy zmienić otoczenie, a nasz pobyt w innym mieście się przedłuży, także możemy kontynuować pracę bez zbędnych problemów.
Z drugiej strony pracując zdalnie, nie mamy okazji nawiązać bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Dla wielu osób jest to ważne, aby otaczać się innymi ludźmi, ponieważ napędza ich to do działania i lepiej czują się w towarzystwie. Ponadto podczas rozmowy można poprosić o pomoc. Komunikując się przez Internet, nie zawsze mamy okazję otrzymać odpowiedź od razu. Dlatego jeżeli chcemy pozostać przy tej bardziej tradycyjnej formie wykonywania obowiązków i zależy nam na znalezieniu pracy stacjonarnej, śmiało możemy szukać ciekawych ofert pod tym adresem. Zapoznamy się tam z wieloma stanowiskami oferowanymi przez przedsiębiorstwa w Kwidzynie. To miasto, w którym możemy liczyć na zatrudnienie w branży przemysłowej, a zwłaszcza w przemyśle tworzyw sztucznych, spożywczym czy elektronicznym. W okolicach Kwidzyna poszukiwani są zarówno przedstawiciele sektora budowlanego, jak i pracownicy medyczni, nauczyciele, księgowi czy kierowcy samochodów ciężarowych.
Oszczędność czasu a wyznaczanie granic
Kolejną korzyścią płynącą z pracy zdalnej jest oszczędność czasu. Taki tryb wykonywania obowiązków na odległość nie zmusza nas do dojeżdżania w określone miejsce zatrudnienia. Nie musimy martwić się żadnymi korkami ani tym, iż po raz kolejny się spóźnimy. Dodatkowo praca zdalna daje nam więcej swobody. Często sami mamy szansę ustalić, w jakich godzinach będziemy dyspozycyjni. Dzięki temu zaplanujemy swój dzień względem własnych potrzeb i nie odczujemy presji dostosowania się do określonego czasu działania firmy. Jest to świetna okazja dla rodziców, którzy zaoszczędzony czas mogą przeznaczyć na opiekę nad dziećmi.
Wadą takiego rozwiązania może być to, iż w szybki sposób stracimy panowanie nad wszelkimi obowiązkami. Zadania zawodowe mogą zacząć mieszać się z naszym prywatnym życiem. W ten sposób zatrze się granica między tymi sferami, co wpłynie na każdą z nich w negatywny sposób. Wykonując jednocześnie obowiązki domowe i zawodowe, stracimy wydajność, jakość naszej pracy się pogorszy i zmienią się relacje z naszymi bliskimi, ponieważ ciągle będziemy czuć się przemęczeni. Gdy nie potrafimy zachować potrzebnego work-life balance, postawmy lepiej na pracę stacjonarną, gdzie będzie prościej wyznaczyć nam granice między życiem zawodowym a prywatnym. Oferty z dobrymi warunkami znajdziemy nie tylko w dużych miastach, ale także w tych mniejszych, np. w Grudziądzu. Z takimi ogłoszeniami zapoznamy się bliżej pod tym adresem. W tym mieście największe zapotrzebowanie występuje na pracowników z branży przemysłowej, budowlanej oraz handlowo-usługowej. O zatrudnienie nie muszą martwić się także operatorzy maszyn do produkcji, fizjoterapeuci i masażyści lub mechanicy pojazdów. Zróżnicowany rynek lokalny zapewnia szeroki wybór wśród zawodów.
Niezależność i problem z motywacją
Praca zdalna gwarantuje dużą swobodę działania. Nasze zadania możemy realizować najczęściej w dowolny sposób bez nadzoru osób na wyższym stanowisku. Nie musimy więc przejmować się nagłą kontrolą kierownictwa ani stresować tym, iż każdy nasz ruch jest obserwowany i oceniany. Jednak należy pamiętać, iż praca na odległość lepiej sprawdzi się dla osób, które nie mają problemu z organizacją czasu i potrafią jasno określić swoje granice.
Jeśli brak nadzoru drugiej osoby sprawia nam więcej trudności niż korzyści, możliwe, iż praca zdalna nie jest dla nas. Wielu pracowników walczy z problemem motywacji. Często to właśnie obserwowanie zadań współpracownika napędza nas do działania. Potrzebujemy dużo samozaparcia oraz zorganizowania, jeżeli chcemy być efektywni. Dlatego jeżeli mamy problem z rozpraszaniem się w domu, lepszym rozwiązaniem będzie wybór pracy stacjonarnej.