Pracodawca otwartości i dialogu. Tytuł „Friendly Workplace 2024” dla Grupy PZU!

1 miesiąc temu

Z wielką euforią oraz satysfakcją przyznajemy Grupie PZU godło i Nagrodę specjalną „Friendly Workplace 2024”. To przykład pracodawcy, który jest aktywny, inspiruje i wytycza nowe trendy w obszarze HR. Jak co roku PZU imponuje dużą liczbą aktywności skierowanych do pracowników. Wielką różnorodność inicjatyw obserwujemy przede wszystkim w sferze rozwojowej, w której docenić pragniemy już wcześniej zainicjowane programy, jak np. inspirujący format konferencji #TyTworzyszPrzyszłość oraz nowe, równie wartościowe projekty, takie jak Akademia neuro-przywództwa.

Nasze uznanie za konsekwencję w kształtowaniu nowoczesnego i przyjaznego środowiska pracy. Wyrazem tego są Państwa aktywne działania na rzecz doskonalenia doświadczeń pracowników. W tym miejscu, w szczególny sposób, pragniemy podkreślić otwartość firmy na opinie i potrzeby pracowników (badanie zaangażowania). PZU to prawdziwy przykład pracodawcy dialogu.

Cieszy nas troska PZU o zdrowie i dobrostan pracowników, zwłaszcza w obszarze mentalnym i psychologicznym. Cieszy nas również wysoki poziom zaangażowania firmy i zespołu w liczne działania proedukacyjne i prospołeczne. Na ekipę PZU również i w tym względzie zawsze można liczyć.
Serdecznie gratulujemy:)

Co nowego w Grupie PZU?

Rozwój pracowników

PZU umożliwia swoim pracownikom udział w różnorodnych działaniach rozwojowych planowanych w cyklach rocznych. Są one powiązane z celami strategicznymi i wyzwaniami biznesowymi, a także dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników i zespołów. Podchodzimy do rozwoju kompleksowo, organizujemy działania dla wszystkich pracowników (ogólnofirmowe), przeznaczone dla konkretnych grup (np. menedżerów), jak również skierowane do pracowników indywidualnie. Dotyczą one kluczowych kompetencji zawodowych, jak również osobistych, które mają bezpośredni wpływ na efektywność działania i dobrostan pracowników. Priorytetem w PZU jest dbałość o efektywne zarządzanie wiedzą w organizacji – jej utrzymanie, dzielenie się nią i wykorzystywanie między obszarami. Dlatego menedżerowie i specjaliści również są angażowani w wewnętrzne działania rozwojowe jako autorzy programów szkoleniowych i materiałów edukacyjnych oraz jako prelegenci czy trenerzy wewnętrzni.

Wybrane programy rozwojowe

  • Konferencja #TyTworzyszPrzyszłość – coroczna konferencja, której ideą jest propagowanie wiedzy o najnowszych trendach i technologiach w kontekście zmieniającego się świata i rozwoju kompetencji przyszłości. Konferencja ma formę hybrydową i zwykle gromadziponad 1000 pracowników online i ok. 150 stacjonarnie.
  • Akademia neuro–przywództwa– program rozwoju kompetencji liderskich przeznaczony dla dyrektorów. Jego celem było przekazanie uczestnikom wiedzy o najnowszych odkryciach naukowych związanych z przywództwem, funkcjonowaniem mózgu w relacjach biznesowych, biologią zaangażowania oraz z rozumieniem i przyswajaniem informacji. Zdobyta wiedza i praktyczne wskazówki wspierają liderów w budowaniu zaufania i bezpieczeństwa psychologicznego w organizacji, jak również w ograniczaniu stresu w codziennych sytuacjach i przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu.
  • Nowy Menedżer – program dla osób rozpoczynający pracę na stanowiskach managerskich dotyczący rozwoju kluczowych kompetencji w tym zakresie. To nie tylko szkolenie, ale trwający kilka miesięcy proces rozwojowy. Menedżerowie mają m.in. możliwość uczestnictwa w warsztacie z użyciem okularów wirtualnej rzeczywistości. Jest to efektywny sposób wspierający wdrażanie nowych kompetencji przez ich wielokrotne ćwiczenie w bezpiecznych warunkach.
  • Ścieżka Lidera PZU – praktyczny przewodnik, który powstał w trosce o dobre funkcjonowanie naszych pracowników w aktualnym modelu pracy w PZU (hybryda, pełne wykorzystanie MS Office 365, przeprowadzka do nowego biura w Warszawie) oraz wsparcie transformacji cyfrowej firmy. To pakiet wiedzy, praktycznych wskazówek oraz zadań do wykonania dla managerów z zakresu optymalizacji stylu pracy oraz dobrych praktyk pracy i współpracy hybrydowej.

Budowanie najlepszych doświadczeń pracowników

Aktualnie jednym z głównych nurtów działań PZU w zakresie budowania przyjaznego środowiska pracy jest rozpoczęty w 2023 r. projekt polegający na wdrożeniu w organizacji podejścia Employee Experience Management (EXM). Zależy nam na wsłuchiwaniu się w głos pracowników i uwzględnianiu go w podejmowaniu decyzji oraz projektowaniu rozwiązań, które mają na nich wpływ.

W ramach pierwszych działań zmapowaliśmy doświadczenia pracowników w całym cyklu życia organizacji (od rekrutacji po offboarding), a następnie zespół HR wraz z przedstawicielami biznesu w trakcie warsztatów wygenerował około 460 pomysłów, które mają wzmacniać dobre doświadczenia i odpowiadać na zdiagnozowane tzw. „punkty bólu”. Aby stworzyć ścieżkę doświadczeń pracownika i plany działań przeszliśmy przez kompleksowy proces, który obejmował m.in. analizę desk research, diagnozę as-is oraz wywiady jakościowe z pracownikami.

W wyniku analiz HR podjęliśmy decyzję o realizacji w pierwszej kolejności 9 projektów, które w naszej ocenie mogą być dźwignią w budowaniu angażującego środowiska pracy. Liderami i członkami projektów są pracownicy różnych zespołów HR. Ich zadaniem jest regularne monitorowanie wpływu tych inicjatyw na poprawę doświadczeń pracowników i na podstawie wniosków projektowanie kolejnych działań. Już dzisiaj mogą się szczycić pierwszymi mierzalnymi efektami.

Zdrowe i bezpieczne środowisko pracy

PZU przykłada dużą wagę do budowania bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy. Dlatego od kilku lat konsekwentnie realizuje strategię wellbeingową #DobryStan, która promuje zdrowy styl życia, optymalny styl pracy, a także inspiruje i zachęca pracowników do wprowadzania w życie nawyków, które podnoszą efektywność i jakość funkcjonowania na co dzień. Jednym ze zrealizowanych działań w ramach tej strategii jest „Letnia Szkoła Dobrostanu”, która przybliża techniki oraz metody regulacji emocji, regeneracji mentalnej w codziennym życiu oraz zarządzaniu zadaniami. Są to otwarte, cykliczne warsztaty dla pracowników PZU, których interesuje rozwój wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o swój dobrostan. W październiku podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, wszyscy pracownicy są zapraszani do wzięcia udziału w webinarach i dyskusjach o budowaniu odporności psychicznej oraz rozwijaniu umiejętności tworzenia równowagi praca – dom. Zorganizowaliśmy również cykl wydarzeń hybrydowych w biurach regionalnych pod hasłem #JesieńPełnaDobrejEnergii, który jest odpowiedzią na potrzeby pracowników zgłaszane w badaniu zaangażowania. Podczas warsztatów fizjoterapeuci, dietetycy oraz psychologowie doradzają, w jaki sposób zadbać o siebie, co zrobić, żeby dostarczyć sobie energii oraz żeby zdrowe odżywanie oraz aktywność fizyczna stały się stylem życia.

Oprócz działań skupionych wokół dobrostanu, PZU przeprowadza również szereg działań edukacyjnych na temat wdrażania zdrowych nawyków w pracy. W odpowiedzi na głosy pracowników wyrażonych w badaniu zaangażowania, przeprowadziliśmy kampanię wewnętrzną „Razem tworzymy przyjazne środowisko pracy”, która była poświęcona rozwinięciu świadomości na temat różnorodności potrzeb pracowników oraz czynników i sposobów podnoszących komfort i efektywność pracy w biurze. Rozbudowaliśmy również katalog Kart Dobrych Praktyk Pracy Hybrydowej o dwie talie – różnorodność i współpracę międzyobszarową. Decyzję o wyborze dodatkowej tematyki podjęto na bazie wyników badania zaangażowania oraz aktualnych kierunków strategicznych. Całość kart stanowi otwarty katalog ponad 150 praktycznych rekomendacji związanych z pracą hybrydową, zespołową, wykorzystaniem narzędzi oraz budowaniem dobrostanu pracowników. Karty używane są na warsztatach zespołowych, podczas których lider z zespołem wspólnie wypracowują swój kontrakt zdrowej pracy i współpracy zespołowej.

Nasz zespół BHP prowadzi dla pracowników liczne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów, treningowych AED, powszechnie wykorzystywanych środków opatrunkowych oraz gogli VR. Prowadzona jest również kampania wewnętrzna „Projekt Ergonomia”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi pracowników na to, jaki wpływ na zdrowie ma prawidłowa organizacja pracy biurowej. Kampania obejmuje webinary, edukacyjne materiały video wraz z propozycją ćwiczeń „Utknąłeś za biurkiem – Rusz się!” oraz wyzwanie „Czy siedzenie ma znaczenie”.

Co więcej, od wielu lat każdy pracownik PZU ma możliwość uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej w specjalistycznych sekcjach PZU Sport Team. Niesłabnące zainteresowanie sekcjami oraz powstawanie nowych grup pokazuje, iż jest to inicjatywa ważna i potrzebna.

Wybrane działania, o których warto wspomnieć:

  • PZU prowadzi cykliczne badania opinii pracowników – coroczne badanie zaangażowania oraz badania typu Puls Check. Dzięki nim dajemy wszystkim pracownikom możliwość bezpiecznego, poufnego wypowiedzenia się na temat środowiska pracy. W badaniu zaangażowania, które miało miejsce w 2023 roku frekwencja wyniosła 81%. Zarówno poziom zaangażowania, jak i ogólna satysfakcja w pracy wzrosły w porównaniu do poprzedniego badania.
  • Wśród managerów PZU przeprowadzono badanie efektywności pracy i współpracy w Nowym Modelu Pracy. Celem było podsumowanie dotychczasowych efektów wdrożenia modelu pracy hybrydowej w obszarach: realizacja celów i zdań, współpraca, organizacja pracy i dostępność zasobów, atmosfera i relacje w zespole, funkcjonowanie lidera w nowym modelu pracy. Managerowie, którzy wzięli udział w badaniu otrzymali indywidualne raporty, które umożliwiły im odniesienie swoich spostrzeżeń do wyników odpowiedniej grupy, tj. swojego biura lub pionu.
  • Organizujemy cykliczne webinary i debaty liderów na tematy związane z najważniejszymi wyzwaniami zarządzania (m.in. zarządzanie zespołami w modelu hybrydowym, wspieranie innowacji). Liderzy spotykają się również na cotygodniowych spotkaniach online „HR-owo przy kawie”, które wspierają bieżącą wymianę informacji na tematy związane z zarządzaniem ludźmi, jak również dzielenie się spostrzeżeniami i pomysłami, które służą rozwijaniu wysokich standardów zarządzania i współpracy międzyobszarowej.

Dzielenie się wiedzą

Wiedza i doświadczenie pracowników budują kapitał PZU, którym chętnie dzielimy się z młodym pokoleniem i środowiskiem akademickim. Przede wszystkim stale prowadzimy i rozwijamy nasze inicjatywy w ramach PZU Student Talent:

  • Program płatnych praktyk i staży – w edycji 2024 przyjęliśmy blisko 60 osób na 3-miesięczne praktyki letnie oraz półroczne staże w różnych obszarach biznesowych, w 14 miastach w Polsce. Dla uczestników programu przygotowujemy m.in. stacjonarne spotkania integracyjno-rozwojowe.
  • Program Ambasador – to zespół aktywnych studentów, którzy reprezentują Grupę PZU na swoich uczelniach. Pomagają angażować w projekty PZU najlepszych studentów i sami również uczestniczą w działaniach rozwojowych, które dla nich przygotowujemy. W roku akademickim 2023/2024 jest w niego zaangażowanych 19 studentów z różnych uczelni w Polsce. W 2024/2025 współpracuje z nami grupa 15-osobowa.
  • Dni Otwartego Biznesu – praktyczne warsztaty dla studentów z całej Polski, w trakcie których mierzą się z realnymi problemami biznesowymi i poznają specyfikę codziennych wyzwań w wybranym przez siebie obszarze. W ostatniej tematyka warsztatów obejmowała: IT – Big Data/Sztuczna Inteligencja, Digital Marketing, Negocjacje, ESG, Aktuariat.

Co więcej, bierzemy udział w wybranych targach pracy i prowadzimy kampanie employer brandingowe dla profesjonalistów oraz studentów i absolwentów, w tym dedykowane działania dla ekspertów z branży IT . Aktywnie uczestniczymy też w Klubie Partnerów SGH m.in. poprzez udział w ważnych wydarzeniach z życia uczelni.

Zapraszamy na stronę:
https://www.pzu.pl/kariera

Idź do oryginalnego materiału