Rząd nieco łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Etat nie będzie obowiązkowy dla sportowców, trenerów i artystów.
Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia generalny wymóg zawierania umów o pracę z cudzoziemcami.
Zmiany w ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce
Kontrowersje budzi także pomysł wprowadzenia wyłączeń od tego obowiązku. Lista zawodów, w przypadku których będzie możliwe zawarcie umowy cywilnoprawnej z cudzoziemcem, musiałaby zostać znacznie rozszerzona.
W rozpatrywanym ostatnio przez rząd pakiecie ustaw migracyjnych, wprowadzających zmiany w zasadach dostępu cudzoziemców do rynku pracy, znalazła się m.in. ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski. Przewiduje ona ograniczenie możliwości legalizacji pracy cudzoziemców w przypadku zamiaru powierzania pracy na podstawie umowy prawa cywilnego.
Etat nie będzie obowiązkowy dla sportowców, trenerów i artystów
Na etapie rozpatrywania projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów projektodawca zaproponował wyjątek od zasady, która przewiduje, iż dokumenty legalizujące pracę cudzoziemców mogą zostać wydane wyłącznie w przypadku zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zgodnie z projektem rozporządzenia resortu rodziny, pracy i polityki społecznej etat nie będzie obowiązkowy dla sportowców, trenerów i artystów.
– Krytycznie oceniamy generalny wymóg zawierania umów o pracę z cudzoziemcami. Kontrowersje budzi również propozycja listy zawodów wyłączonych z tego obowiązku. Nie uwzględnia ona wielu zawodów, w przypadku których zawarcie umów cywilnoprawnych może być uzasadnione ze względu na charakter powierzonych zadań i sposób wykonywania usługi. jeżeli propozycja dotycząca nakazu zawierania umów o pracę miałaby zostać utrzymana w projekcie ustawy, konieczne będzie znaczne rozszerzenie katalogu wyłączeń poprzedzone szerokimi konsultacjami z partnerami społecznymi – komentuje Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Obowiązek zatrudnienia cudzoziemców na podstawie umowy o pracę w nowej wersji ma wejść w życie od 1 stycznia 2026
Obowiązek zatrudnienia cudzoziemców na podstawie umowy o pracę w przypadku wykonywania jej w oparciu o zezwolenie lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zgodnie z najnowszą wersją projektu ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.