Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu

biegowelove.pl 3 miesięcy temu

Jeden z czołowych światowych ekspertów, twórca terminu „prezentyzm”, nazwał pracodawców, którzy zmuszają pracowników do powrotu do biura pięć dni w tygodniu, „dinozaurami naszych czasów”.

Sir Cary Cooper, profesor psychologii organizacji i zdrowia w Alliance Manchester Business School na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział, iż pracodawcy, którzy nakładają na pracowników rygorystyczne wymagania dotyczące przebywania w biurze, ryzykują zwolnieniem utalentowanych pracowników, szkodząc ich dobrostanowi i pogorszeniu ich wyników finansowych.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak Amazon oznajmił w poniedziałek, iż od 2 stycznia wszyscy jego pracownicy będą zobowiązani do pracy w biurze pięć dni w tygodniu, jako ostatni duży światowy pracodawca wzywając do rygorystycznego powrotu do praktyk sprzed pandemii.

„To niefortunne, iż niektóre organizacje i firmy myślą o próbie zmuszenia ludzi do powrotu do środowiska pracy pięciodniowego w tygodniu. Myślę, iż wywodzą się one z naszej obecnej epoki – starego stylu zarządzania opartego na nakazie i kontroli. Cooper powiedział The Guardian.

„Amazon twierdzi, iż chce pracowników przez pięć dni w tygodniu, i wiele banków inwestycyjnych tak robi, ale to zaprzecza dowodom” – stwierdził. Amazon nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

„Jeśli cenisz ludzi i ufasz im, iż potrafią wykonywać swoją pracę, oraz dajesz im autonomię – a elastyczny czas pracy jest jedną z nich – będą pracować lepiej, zatrzymasz ich i będzie mniej prawdopodobne, iż zapadną na choroby związane ze stresem.

„Jeśli będziesz zarządzał w skali mikro, nie uzyskasz wzrostu produktywności i nie przyciągniesz następnego pokolenia”.

Powszechnie uważany za jednego z wiodących na świecie autorytetów w dziedzinie regulacji w miejscu pracy, zdrowia i dobrego samopoczucia, Cooper ukuł w latach 80. XX wieku termin prezenteizm, aby opisać stan pracowników, którzy są obecni w pracy, ale nie wykorzystują w pełni swojego potencjału ze względu na problemy zdrowotne.

Wcześniej w pierwszej dekadzie XXI wieku był doradcą rządu ds. pracy i dobrostanu, a w 2014 r. opracował badania, które doprowadziły do ​​rozszerzenia elastycznego ustawodawstwa dotyczącego pracy w ramach koalicji Konserwatystów i Liberalnych Demokratów.

Rząd laburzystów przygotowuje się do ujawnienia w ciągu kilku tygodni radykalnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym praw pracowniczych, w tym środków zapewniających elastyczny czas pracy jako domyślną opcję dla pracowników od pierwszego dnia zatrudnienia, wraz z zakazem zawierania umów o pracę opartych na wyzysku, które nie określają godzin pracy.

Niektórzy liderzy biznesu wyrazili obawy co do skali zmian, twierdząc, iż mogą one zaszkodzić tworzeniu miejsc pracy i gospodarce. Jednak sekretarz ds. biznesu Jonathan Reynolds powiedział w poniedziałek dziennikowi The Times, iż chce położyć kres „kulturze uczestnictwa”, która wstrzymuje gospodarkę.

„Przyczynia się do produktywności, przyczynia się do [staff] „Elastyczność, zdolność do kontynuowania pracy u pracodawcy” – powiedział.

Cooper stwierdził, iż „przytłaczające dowody” sugerują, iż elastyczna praca zapewniła wyższy poziom satysfakcji z pracy, lepszą retencję pracowników i może pomóc zwiększyć produktywność w miejscu pracy.

„Reynolds ma całkowitą rację. Dłuższa praca nie prowadzi do zwiększenia produktywności, ale raczej do pogorszenia stanu zdrowia” – stwierdził.

Pomiń promocję newslettera

Zaloguj się do Biznes dzisiaj

Przygotuj się na dzień pracy – każdego ranka będziemy kierować Cię do wszystkich wiadomości biznesowych i analiz, których potrzebujesz

Informacja o ochronie prywatności: Biuletyny mogą zawierać informacje o organizacjach charytatywnych, reklamach internetowych i treściach sponsorowanych przez osoby trzecie. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Używamy Google reCaptcha w celu ochrony naszej witryny internetowej i polityki prywatności Google. polityka prywatności I Warunki świadczenia usług Awansuje.

Po promocji biuletynu

Praca zdalna rozwinęła się u szczytu pandemii Covida, co skłoniło niektórych ekspertów do przewidywania trwałej zmiany w praktykach pracy. Wiele firm wprowadziło jednak zasady dotyczące powrotu do pracy, które od tego czasu zostały zaostrzone. Niektóre firmy, m.in. Amazon, Boots i Goldman Sachs, poprosiły pracowników o powrót do pięciodniowej rutyny w biurze.

W poniedziałek dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy, ​​napisał w notatce dla pracowników, iż według firmy „korzyści płynące ze wspólnego przebywania w biurze są znaczące”.

Amazon ma jednak inne rozwiązania dla pracowników magazynów, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie dostępne są elastyczne umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin i czterodniowy tydzień pracy.

W zeszłym miesiącu Amazon UK opublikował wyniki przeprowadzonej przez siebie ankiety, z której wynika, iż ​​połowa brytyjskich pracowników chce większej elastyczności w pracy, a większość respondentów twierdzi, iż głównym powodem było osiągnięcie lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

W komunikacie prasowym podkreślającym obietnice Partii Pracy dotyczące elastycznej pracy, John Pumphrey, dyrektor Amazona w Wielkiej Brytanii i Irlandii, powiedział wówczas, iż firma „jest szczęśliwa” mogąc zaoferować pracownikom magazynu elastyczne umowy.

Dodał: „Te wyniki wyraźnie pokazują, jak ogromne znaczenie ma elastyczność miejsca pracy i dlaczego jest ona tak ważna dla pracowników w całej Wielkiej Brytanii”.

Podtytuł tego artykułu został zmieniony 18 września 2024 r., ponieważ poprzednia wersja błędnie nazywała się Sir Cary Cooper „Gary” Cooper.

Idź do oryginalnego materiału