Pracownicy potrzebni od zaraz. W 3 branżach brakuje chętnych. Płacą choćby 15 tys. zł

1 dzień temu
Zdjęcie: Ogłoszenie o pracę. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Jakich zawodów w tej chwili brakuje? Okazuje się, iż niskie bezrobocie niesie za sobą dwa problemy, z którymi muszą mierzyć się pracodawcy. W szczególnie trudnej sytuacji są trzy branże, zaś dokładną listę poszukiwanych zawodów opublikowało Ministerstwo Edukacji.
Na przestrzeni 20 lat bezrobocie w Polsce znacznie spadło. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2025 roku wynosiło 5,4 procent i obejmowało 837,6 tysiącach osób. Tymczasem w 2005 roku było to aż 19,4 proc., tak więc różnica zauważalna jest gołym okiem. Obecnie, wedle założeń GUS czeka nas nieznaczne pogorszenie (sezonowe), zaś w okresie letnim szacuje się, iż stopa bezrobocia spadnie do 4,9 procent. Okazuje się jednak, iż dobry wynik niesie za sobą dwa problemy.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska o wywiadach z gwiazdami Hollywood. "Myślę, iż zrobiłam 5 tys. wywiadów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jakich zawodów w tej chwili brakuje? Trzy branże mają kłopoty
Jak informuje portal gazetaprawna.pl, niskie bezrobocie to nie tylko efekt wysokiego poziomu zatrudnienia. Inną sprawą jest fakt, iż spada liczba osób w wieku produkcyjnym, co przekłada się na mniejszą liczbę pracowników. Dodatkowo firmy coraz częściej mają problem ze znalezieniem kogoś do pracy fizycznej, nie wspominając o specjalistach. W załataniu dziury nie pomagają choćby coraz wyższe wynagrodzenia. Według danych portalu w najgorszej sytuacji są w tej chwili trzy branże, a dokładniej:


budownictwo (jak informuje portal bankier.pl, w 2023 roku kierownik budowy zarabiał średnio 15 tys. złotych brutto, zaś inżynier budowy 7,5 tys. brutto),
transport (wedle raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego w 2022 roku aż 56 proc. kierowców zawodowych zarabiało ponad 7 tys. złotych netto, z kolei portal trans.eu podaje, iż zarobki posiadaczy własnej ciężarówki mogą wynosić od 13 do 16 tys. złotych miesięcznie),
przemysł (portal tvn24.pl donosi, iż średnie zarobki w przetwórstwie przemysłowym wynoszą 7,8 tys. złotych brutto).


Oczywiście jeżeli chodzi o wynagrodzenie, należy mieć na uwadze, iż wszystko zależy od zajmowanego stanowiska, kwalifikacji, doświadczenia oraz rodzaju zatrudnienia (np. czy jeździsz 8 godzin dziennie, czy wyjeżdżasz w dłuższe trasy).


Co motywuje Polaków do pracy? Przede wszystkim pensja, ale nie tylko
Tymczasem choć wynagrodzenie wciąż jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracy, dla potencjalnych pracowników liczą się również inne wartości. W raporcie "Szczęście Polaków w pracy" przygotowanym przez portal greatdigital.pl oraz jobhouse.pl możemy przeczytać, iż równie istotne są dla nich:


współpracownicy, na których można liczyć,
przyjazna atmosfera w pracy,
możliwości rozwoju, jakie oferuje praca,
relacje z przełożonym,
możliwość zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym,
poczucie sensu wykonywanej pracy,
możliwość pracy zdalnej oraz elastyczny czas.


Ciężarówka (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Na jakie zawody jest popyt? Ministerstwo opublikowało listę
jeżeli zastanawiasz się, jakich pracowników będzie brakowało w najbliższym czasie, dokładną listę opublikowało Ministerstwo Edukacji. Wedle prognozy zapotrzebowanie będzie obejmować 35 branż. Wśród nich znajdziesz m.in. automatyka, mechanika-montera maszyn i urządzeń, montera izolacji przemysłowych, operatora maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, technika dekarstwa, technika gospodarki odpadami, technika robotyka, technika spawalnictwa czy choćby opiekuna osoby starszej i opiekuna w domu pomocy społecznej. Wszystko wskazuje na to, iż znalezienie w nich pracy nie powinno stanowić problemu, oczywiście o ile będziesz mieć odpowiednie kwalifikacje. Twoim zdaniem bezrobocie będzie spadać, czy rosnąć? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału