Pracownicy powinni dostać dodatkowe pieniądze. Należą się tylko raz w życiu

6 godzin temu
Część pracowników może otrzymać dodatkową wypłatę w ramach odprawy emerytalnej. Pieniądze wypłacane są osobom, które kończą swoją karierę zawodową, a świadczenie gwarantuje Kodeks pracy. Ile dokładnie wynosi taki dodatek? Kwoty mogą być różne, ale zwykle jest to równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Odprawę emerytalną gwarantuje pracownikowi Kodeks pracy. Jest to świadczenie przysługujące osobom zatrudnionym na umowę o pracę, które nabyły prawo do emerytury i kończą swoją karierę zawodową. Odprawa ta jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy, natomiast jej wysokość regulują obowiązujące przepisy bądź regulaminy.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Kiedy odprawa dla pracownika? Pracodawcy grożą gigantyczne kary
Odprawa emerytalna nie zależy od stażu pracy, jednak aby pieniądze zostały wypłacone, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki. W tym przypadku konieczne jest:


nabycie przez pracownika prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
zakończenie stosunku pracy.


Co ważne, nie ma znaczenia, z czyjej inicjatywy ani w jakim trybie został rozwiązany stosunek pracy. Odprawa emerytalna jest świadczeniem powszechnym, co oznacza, iż należy się wszystkim pracownikom, którzy spełniają powyższe warunki. W związku z tym pracodawca nie może się uchylić od tego obowiązku. W przeciwnym razie - zgodnie z przepisami - grozi mu grzywna od 1 do 30 tysięcy złotych.


Odprawa emerytalna - ile wynosi? Nauczyciele i samorządowcy dostaną więcej
Zgodnie z Kodeksem pracy odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Taka kwota może zostać jednak zwiększona w przepisach branżowych, układach zbiorowych pracy czy regulaminach wynagradzania. Ponadto istnieją grupy zawodowe, które odgórnie otrzymują odprawy w wyższej wysokości niż pozostali pracownicy. Są nimi między innymi nauczyciele, którzy przy stażu poniżej 20 lat otrzymują 2-miesięczne wynagrodzenie, a powyżej 20 lat trzykrotność miesięcznej pensji. Uprzywilejowani w tej kwestii są także urzędnicy państwowi i samorządowi. Ich odprawa emerytalna wynosi:


równowartość 2-miesięcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy,
równowartość 3-miesięcznego wynagrodzenia po 15 latach pracy,
równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy.


Zobacz też: 1878 złotych miesięcznie. ZUS wypłaci pieniądze chorym. Jest lista


Warto pamiętać, iż przy ustalaniu wysokości takiej odprawy należy posługiwać się zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ponadto, jeżeli w momencie przejścia na emeryturę pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców, odprawę otrzyma od każdego z nich. Wówczas jednak muszą zostać rozwiązane wszystkie stosunki pracy. Co ważne, pracodawca musi odprowadzić od odprawy emerytalnej podatek dochodowy. Wypłacana kwota jest natomiast zwolniona z oskładkowania na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału