Pracownicy techniczni są źle poinformowani o liczbie kobiet na najwyższych stanowiskach, stwierdza Computer Weekly

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Według połowy osób zapytanych podczas badania, w całej Europie kobiety są dobrze reprezentowane na stanowiskach kierowniczych w sektorze technologii. coroczne badanie wynagrodzeń w dziale IT Computer Weekly/TechTarget.

Choć może się to wydawać pozytywne, jest to również błędne, ponieważ dane zebrane przez Tech Talent Charter wskazują, iż kobiety stanowią jedynie 21% starszych liderów technologicznych w Wielkiej Brytanii wśród swoich sygnatariuszy i Frank Recruitment Group, która poszukuje kobiet stanowiły zaledwie jedną czwartą stanowisk CIO w spółkach FTSE 100 ostatni rok.

Hila Naor, wiceprezes ds. produktów w firmie Atera zajmującej się sztuczną inteligencją (AI), powiedziała, iż ​​brak kobiet-liderek na szczycie może mieć negatywny wpływ na przyszłość: „Problemem, który dotyczy konkretnie branży IT, jest brak kobiecych wzorców do naśladowania na wyższych stanowiskach w IT. Tak wiele młodych kobiet jest zniechęcanych do kariery w branży technologicznej, a może choćby w ogóle nie bierze takiej kariery pod uwagę.

„Sposób na włączenie i promowanie kobiet w IT to rozpoczęcie programów mentoringowych. Łączenie pracownic z doświadczonymi mentorami może zapewnić im wsparcie i wskazówki, których potrzebują, aby rozwijać się w swojej karierze”.

Mimo iż w ciągu ostatnich 10 lat coraz częściej mówi się o różnorodności i integracji w sektorze technologicznym, 10% pracowników IT w Europie stwierdziło, iż ich firma w tej chwili nie robi nic, aby promować różnorodność, równość i integrację (DEI) w swoich zespołach technologicznych.

Jeśli chodzi o płeć, 62% respondentów stwierdziło, iż ich dział IT odnosi sukcesy w zwiększaniu i utrzymywaniu liczby kobiet w zespołach technicznych, ale 5% przyznało, iż jest odwrotnie.

Co piąta osoba stwierdziła, iż ​​w jej zespole technicznym kobiety stanowią mniej niż 5%, a tylko 7% stwierdziło, iż kobiety stanowią połowę lub większą część zespołu technicznego, choć ponad jedna trzecia stwierdziła, iż ​​planuje zatrudnić więcej kobiet na stanowiskach technicznych.

Brigitte West, dyrektor ds. produktów w cyfrowej platformie opieki zdrowotnej DrDoctor, powiedziała: „Wystarczy spojrzeć na statystyki w Wielkiej Brytanii, aby wiedzieć, iż przez cały czas istnieją ogromne bariery, jeżeli chodzi o DEI. Trudno jest patrzeć na zespoły złożone głównie z białych mężczyzn i wyobrażać sobie, iż się do nich wkracza. A to prowadzi do większego kryzysu wokół pewności siebie i poczucia przynależności”.

Powolny wzrost kapitału własnego mężczyzn i kobiet w sektorze technologicznym od pewnego czasu budzi obawy, powodując, iż wiele osób zastanawia się, czy przyszłość gwałtownie rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i cyberbezpieczeństwo, będzie przypadkowo uwzględnij stronniczość programisty ze względu na brak zróżnicowanych decydentów w miejscu pracy przy tworzeniu produktów i usług.

Na szczęście ci, którzy odpowiedzieli na ankietę Computer Weekly, w większości pozytywnie ocenili sposób traktowania kobiet w działach technicznych – 71% uważa, iż ​​kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju i awansu, a 60% stwierdziło, iż kobiety i mężczyźni o podobnych kwalifikacjach otrzymują takie samo wynagrodzenie.

Choć w niektórych organizacjach może tak być, w całej branży technologicznej w Wielkiej Brytanii przez cały czas występują znaczne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Badania BCS wykazały, iż w 2022 r. mężczyźni w tym sektorze zarabiali o około 8% więcej niż kobiety.

Postawy wobec DEI różnią się w różnych częściach Europy – niektóre kraje nie widzą pilnej potrzeby lub nie przyznają się do istnienia problemu, podczas gdy inne kraje ciężko pracują, aby zniwelować różnice w różnorodności.

Niewielki odsetek pracowników IT w Europie stwierdził, iż ich firmy dopiero zaczynają wdrażać DEI, podczas gdy 31% stwierdziło, iż jest to praca w toku, a 40% stwierdziło, iż ich strategia jest dojrzała, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, i wymaga pewnych optymalizacji.

Dyskusja na temat różnorodności w branży technologicznej ma również dawno temu przewyższył wyłącznie płeća takie cechy jak wiek, sprawność, orientacja seksualna i pochodzenie etniczne stały się w tej chwili powszechnymi tematami dyskusji.

Ponad 40% pracowników sektora technologicznego w Europie uważa, iż ​​ich zespoły techniczne skutecznie rekrutują, rozwijają i utrzymują zróżnicowaną etnicznie kadrę, chociaż 13% jest odmiennego zdania.

Warto jednak zauważyć, iż 78% osób, które odpowiedziały na to pytanie, było rasy białej, a jedynie 17% uznało się za kobiety.

Prawie 70% europejskich pracowników sektora technologicznego twierdzi, iż osoby kolorowe mają w ich organizacjach podobne możliwości jak ich biali koledzy, a 59% stwierdziło, iż osoby kolorowe o podobnych kwalifikacjach jak ich biali koledzy otrzymują takie samo wynagrodzenie.

Jednak tylko 34% ankietowanych uważa, iż ​​osoby kolorowe są dobrze reprezentowane na stanowiskach kierowniczych w ich organizacjach, a jedna czwarta twierdzi, iż nie jest to wcale prawdą.

W innych obszarach różnorodności jedna czwarta pracowników sektora technologicznego uważa, iż ​​firmy dobrze sobie radzą z tworzeniem inkluzywnego środowiska w swoich zespołach technologicznych dla osób ze społeczności LGBTQIA+, 41% stwierdziło to samo w przypadku osób o innych zdolnościach, a 37% zgodziło się, iż ich zespoły techniczne dobrze sobie radzą z tworzeniem inkluzywnego i zróżnicowanego środowiska dla osób neuroatypowych.

Ponad 60% ankietowanych stwierdziło również, iż ich zespoły techniczne skutecznie promują różnorodność i integrację wśród osób spoza przeciętnego przedziału wiekowego osób pracujących w branży technologicznej, a 61% uważa, iż ​​ich firma jest uczciwa wobec pracujących rodziców.

Jednak przez cały czas jest wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o stworzenie naprawdę sprawiedliwego sektora technologicznego, w którym osoby w nim pracujące będą odzwierciedlać osoby korzystające z opracowanej technologii – niektórzy zasugerowali, iż zatrudnianie kobiet i osób z niedostatecznie reprezentowanych grup mogłoby przyczynić się do zamknięcia długotrwała luka w umiejętnościach w tym sektorzez czym zgodziło się 54% ankietowanych.

Ostatecznie niczego nie można osiągnąć bez pomocy ludzi. stanowiska decyzyjnektórymi w tym momencie są przeważnie biali mężczyźni.

Połowa respondentów uważa, iż ​​mężczyźni muszą bardziej angażować się w działania mające na celu zachęcenie kobiet do pracy w działach IT, a firmy mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu, jeżeli w zespołach technologicznych będą reprezentowane bardziej zróżnicowane głosy.

Katie Whitehouse, starsza dyrektor ds. kadr, EMEA w ServiceNow, powiedziała: „Budowanie lepszych strategii i praktyk DEI wymaga zmiany nastawienia nie tylko zarządu, ale także pracowników w całej firmie. Od praktyk rekrutacyjnych po programy zwiększające świadomość, elastyczne zasady świadczeń, równe urlopy rodzicielskie i wiele innych – nie chodzi o znalezienie złotego środka, ale o zaangażowanie wszystkich szczebli w zmianę.

„Mężczyźni na przykład odgrywają kluczową rolę w kwestii równości płci jako sojusznicy w napędzaniu zmian – to przykład tego, iż każdy pracownik musi czuć się upoważniony do wprowadzania zmian w zakresie DEI w swojej organizacji”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału