21 maja 2025 r. w Warszawie, największe hutnicze związki zawodowe, w tym NSZZ Solidarność zorganizowali protest w związku z brakiem reakcji rządu na postępującą falę zwolnień, restrukturyzacji i bankructw zakładów przemysłu stalowego.
W proteście udział biorą związkowcy z Regionu Rzeszowskiego, reprezentujący m.in. branżę metalową.
Zdaniem przedstawicieli Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność, podstawowym problemem hutnictwa jak i całego przemysłu energochłonnego naszego kraju jest wysoka cena energii i obawa o jej dostępność w przypadku gdy UE stanowczo nie zrewiduje swoich ambicji klimatycznych. W Polsce całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80 procent w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 roku.
Hutnicy domagają się ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego w UE na poziomie poniżej 60 euro za megawatogodzinę, głębokiej rewizji Zielonego Ładu, a zwłaszcza systemu ETS, ochrony europejskiego rynku przed zalewem wyrobów stalowych z państw spoza UE, które nie muszą przestrzegać unijnych przepisów i opłat klimatycznych, przebudowy i ulepszenia systemu rekompensat za wysokie ceny energii dla przemysłu energochłonnego, a także zapewnienia dostępności wsadu dla polskich hut poprzez uporządkowanie rynku obrotu złomem stalowym.









