Przekroczenie tego wieku uprawnia do wielu ulg. Mało który senior o tym wie

4 godzin temu

Osiągnięcie 70. roku życia, a choćby 65. wiąże się ze zniżkami, o których nie wszyscy wiedzą. Seniorzy otrzymują prawo do tańszego lub wręcz darmowego transportu. Na tym etapie życia są również zwolnieni z części urzędowych opłat. Przysługują im także zniżki w wielu instytucjach kultury. Na pewno przyda się posiadanie legitymacji emeryta-rencisty oraz Karty Dużej Rodziny.

Osoby powyżej 70. roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo w wielu polskich miastach. Przywilej ten przysługuje m.in. mieszkańcom Warszawy, Poznania, Krakowa, Katowic i Szczecina. W przypadku kontroli konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do bezpłatnego przejazdu.

Dobra wiadomość dla osób 70+ z województwa pomorskiego. Starsi mieszkańcy mogą za 10 złotych zakupić półroczny bilet Mobilny Senior. Dzięki temu otrzymają prawo do nieograniczonej liczby przejazdów na terenie Pomorza w pociągach POLREGIO oraz funkcjonującej w Trójmieście Szybkiej Kolei Miejskiej.

Komunikacja dla seniorów. choćby przed siedemdziesiątką

Są miejsca, gdzie darmowe korzystanie z komunikacji przysługuje nawet wcześniej niż przed osiągnięciem siedemdziesiątki. Bezpłatny transport zbiorowy dotyczy osób, które skończyły 65 lat w Lublinie, Bydgoszczy i Wrocławiu.

ZOBACZ: Zrób to przed 1 listopada. Tak uchronisz wieńce przed złodziejami

Jak wygląda sprawa z pociągami PKP? Emeryci i renciści mają prawo do dwóch w roku przejazdów ze zniżką 37 proc. (w drugiej klasie). 30-procentowy upust dla wszystkich, kto skończył 60 lat, czyli bilet seniora, to z kolei stała oferta. Dotyczy podróży pierwszą i drugą klasą.

W przypadku planowania lotu samolotem, nie zaszkodzi zwrócić uwagę na specjalne oferty dla seniorów. W PLL LOT mogą one wynieść nawet 25 proc., ale nie jest to standardowa oferta przewoźnika.

Bezpłatny paszport dla seniora

Inną przydatną opcją po ukończeniu 70. roku życia jest możliwość skorzystania z darmowego wyrobienia paszportu. Warto przypomnieć, iż standardowa opłata za ten dokument wynosi 140 złotych.

ZOBACZ: Wystarczy włożyć to za kaloryfer. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Kilka lat starsi obywatele zyskują uprawnienie do kolejnej ulgi. Skończenie 75 lat zwalnia z płatności abonamentu RTV. W kieszeni zostaje wówczas niemal 300 złotych rocznie.

Warto nadmienić, iż w tym wieku przysługuje prawo do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego. Przyznawany jest z urzędu zarówno emerytom, jak i rencistom. Jego kwota wynosi 330,07 zł.

Seniorzy 65+ mają również możliwość skorzystania z darmowych leków. Na liście widnieje niemal 3800 medykamentów.

Zniżki dla seniorów

Na pewno osoby starsze nie powinny rezygnować z korzystania z dobrodziejstw instytucji kultury. W wielu muzeach przysługuje im możliwość kupna biletu ulgowego. To samo dotyczy wydarzeń w kinach, teatrach czy filharmoniach.

ZOBACZ: Najlepsze sanatoria i uzdrowiska w Polsce. Tam senior powinien się wybrać

Dobrze zaopatrzyć się w legitymację emeryta-rencisty, by potwierdzić swoje prawo do ulg. Dokument ten pozwala też na zwolnienie z części opłat za rehabilitację i zniżki w ośrodkach zdrowia.

Korzystną opcją jest również posiadanie Karty Dużej Rodziny. Mają do tego prawo również seniorzy. Wystarczy, iż kiedykolwiek wychowywali oni łącznie troje dzieci. Dzięki KDR można na przykład za darmo wejść na teren parków narodowych i skorzystać ze zniżek w sanatoriach.

Idź do oryginalnego materiału