Te dni wolne wykorzystasz tylko w 2024 r.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie w wymiarze 16 godzin lub 2 dni pracy. Urlop ten można wykorzystać wyłącznie w danym roku kalendarzowym, co oznacza, iż pracownicy, którzy nie skorzystali z tego urlopu, mogą skorzystać z niego wyłącznie do końca 2024 r.
Podobnie sytuacja wygląda z bezpłatnym urlopem opiekuńczym w wymiarze 5 dni. Urlop ten przysługuje w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej wspólne gospodarstwo domowe, która wymaga wsparcia lub pomocy ze względów medycznych. Urlop ten, mimo tego, iż jest bezpłatny, nie przechodzi na kolejny rok i musi zostać wykorzystany do 31 grudnia 2024 r.
Na kolejny rok nie przechodzi również 2-dniowy urlop z powodu siły wyższej. Urlop ten został wprowadzony po wdrożeniu unijnej dyrektywy work-life balance i przysługuje on w przypadku siły wyższej, czyli niespodziewanego wydarzenia, które jest od pracownika niezależne i wymaga jego obecności. Urlop z powodu siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 lub 16 godzin i pracownik otrzymuje za niego 50 proc. wynagrodzenia.Reklama
Jaki urlop przechodzi na 2025 rok?
Każdy pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który może wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego. Co więcej, zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi wolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo.
Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego urlopu w danym roku kalendarzowym, to wówczas wraz z nowym rokiem urlop staje się urlopem zaległym, który przechodzi na kolejny rok i który można wykorzystać do 30 września przyszłego roku. Oznacza to więc, iż niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2024 r. będzie mógł zostać wykorzystany do końca września 2025 r.
Na kolejny rok przechodzi również urlop na żądanie w wymiarze 4 dni, jednak nie jest to urlop dodatkowy, ale jedynie część urlopu wypoczynkowego. Gdy pracownik nie wykorzysta urlopu na żądanie, to wtedy przechodzi on na kolejny rok jako zwykły urlop wypoczynkowy.
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?
Tak jak wspomniano, zaległy urlop należy wykorzystać do 30 września kolejnego roku. o ile pracownik zwleka z wykorzystaniem zaległego urlopu i wyraźnie nie chce tego robić, to warto wiedzieć, iż prawo zezwala na to, aby pracodawca nakazał pracownikowi wykorzystanie zaległych dni wolnych.
Inne zasady będą jednak obowiązywać w przypadku zmiany pracy. Mianowicie prawo nie pozwala na to, aby zaległy urlop z poprzedniego roku został przeniesiony do nowego pracodawcy. Wobec tego pracownik, który ma zaległy urlop może albo wykorzystać ten urlop przed ustaniem stosunku pracy, albo otrzymać za niego ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
WB