Rekompensata za pracę w święta. Na co może liczyć pracownik?

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


W listopadzie wypadają dwa długie weekendy. Jeden - związany ze świętem Wszystkich Świętych wypadającym 1 listopada w piątek - już za nami. Ale pozostało Święto Niepodległości wypadające 11 listopada w poniedziałek. Niektórzy jednak nie skorzystają z wolnego. Kto musi pracować w święto i co przysługuje za prace 1 i 11 listopada?


Rekompensata za pracę 1 i 11 listopada 2024. Co przysługuje pracownikom?


Praca w dni świąteczne, które są ustawowo wolne od pracy, takie jak Wszystkich Świętych czy Święto Niepodległości, możliwa jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jasno określonych przez Kodeks pracy. Co więcej, pracownikom, którzy wykonują pracę w dni świąteczne, przysługują dodatkowe rekompensaty, które każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić.


Za pracę w dni świąteczne pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia lub dzień wolny od pracy. Mianowicie, o ile pracownik będzie pracował 11 listopada, to wówczas w zamian za każdą godzinę pracy przysługuje my dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Pracownik, który wykonuje prace w święta, otrzymuje więc podwójne wynagrodzenie w tym dniu.


Za prace w święto pracownik może również otrzymać dzień wolny, ale dzień ten musi zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego, czyli zwykle do końca miesiąca. o ile udzielenie dnia wolnego od pracy nie jest możliwe, to pracodawca musi zapewnić pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie.Reklama
Poza tym, o ile pracownik pracuje w święto dłużej niż 8 godzin, to oprócz innego dnia wolnego od pracy przysługuje mu rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w postaci 100 proc. wynagrodzenia lub dodatkowego czasu wolnego.


Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy w święto?


Zgodnie z Kodeksem pracy praca w niedziele lub w święta dozwolona jest w przypadku m.in.:
konieczności prowadzenia akcji ratowniczych w celu ochrony życia lub zdrowia, ochrony mienia lub środowiska, albo usunięcia awarii,w ruchu ciągłym,przy pracy zmianowej,przy niezbędnych remontach,w transporcie i w komunikacji,w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,w rolnictwie i hodowli,przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną i potrzeby ludności, np. w gastronomii, hotelarstwie, zakładach opieki zdrowotnej itd.,w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca świadczona jest wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.


Jeżeli pracownik nie pracuje w żadnym z ww. zakresów, to jednocześnie pracodawca nie ma prawa nakazać mu pracować w święto. Zakaz pracy w święta wprost reguluje Kodeks pracy, który dodatkowo mówi, iż o ile pracodawca nakazuje wykonywać pracownikowi pracę w święto, to wówczas jest to wykroczenie przeciwko prawom pracownika z powodu naruszenia przepisów o czasie pracy.
o ile PIP dowie się o tym, iż pracodawca nakazuje pracownikom wykonywać obowiązki zawodowe w święta, to może on zostać obarczony karą grzywny w wysokości od kilku do choćby kilkudziesięciu tysięcy złotych.
WB
Idź do oryginalnego materiału