Renta wdowia zwiększy emerytury średnio o 370 zł. Może jednak pozbawić seniorów "czternastki"

14 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Andrzej Rostek / iStock


Renta wdowia poprawi sytuację finansową wielu seniorów. Okazuje się jednak, iż niektórych z nich pozbawi też pewnych przywilejów. Chodzi tu konkretnie o prawo do 14. emerytury. W niektórych przypadkach dodatek ten zostanie pomniejszony lub ZUS nie wypłaci go wcale. Jaki ma to związek z rentą wdowią?
Od 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o rentę wdowią. Choć wypłaty świadczenia ruszą dopiero za kilka miesięcy, to wiele osób postanowiło nie zwlekać z formalnościami. Część z nich może jednak zdziwić się we wrześniu, gdy nie dostaną 14. emerytury. Warto się upewnić zawczasu, czy nas też może to dotyczyć.


REKLAMA


Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?


Wniosek o rentę wdowią można już składać. Od 1 lipca 2025 roku upoważnione osoby będą dostawać wyższe świadczenia
O ogromnym zainteresowaniu rentą wdowią pisaliśmy już kilka dni temu, kiedy ZUS podał dane dotyczące liczby złożonych wniosków. Przypomnijmy, iż w ramach tego świadczenia wdowy i wdowcy będą mogli wybrać między jedną z dwóch opcji:


zachować 100 proc. własnego świadczenia i pobierać 15 proc. świadczenia zmarłego małżonka,
pobierać 100 proc. świadczenia zmarłego małżonka i zachować 15 proc. własnego świadczenia.


Oznacza to, iż ostateczne kwoty będą się różnić dla poszczególnych osób, przy czym wypłacana suma nie może przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej. Ponadto ZUS wyliczył, ile przeciętnie na tych zmianach zyskają seniorzy.


Z szacunków ZUS wynika, iż w latach 2025-2026 uprawnieni do renty wdowiej zyskają średnio około 370 zł miesięcznie. W kolejnych latach świadczenia wdów i wdowców będą wyższe przeciętnie o 650-850 zł


- wyjaśniał pod koniec grudnia ubiegłego roku w rozmowie z "Faktem" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wypłaty renty wdowiej ruszą 1 lipca 2025 roku. Niestety zyski często wiążą się ze stratami w innych obszarach. W tym przypadku chodzi o 14. emeryturę.


14. emerytura dla wdowy może być niższa? Zasady przyznawania dodatku do emerytury mówią jasno
14. emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, zwykle wypłacana jest ze świadczeniem wrześniowym. W przeciwieństwie jednak do 13. emerytury (która do seniorów trafia wraz z emeryturą lub rentą w kwietniu), prawo do "czternastki" wiąże się z koniecznością zmieszczenia się w wyznaczonym progu dochodowym, który wynosi 2900 złotych brutto. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, osoby, które spełnią ten warunek, otrzymają dodatek w pełnej kwocie, czyli równowartość najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Zgodnie z obecnymi prognozami od 1 marca 2025 roku ma ona wynosić 1879,27 złotych brutto. W przypadku przekroczenia progu dochodowego 14. emerytura zostanie pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę". Gdyby okazało się, iż otrzymana w ten sposób kwota jest niższa niż 50 złotych, "czternastka" nie zostanie wypłacona w ogóle. W ten sposób dochodzimy do związku z rentą wdowią.


Zobacz też: Ci seniorzy mogą dostawać co miesiąc 273 złote do emerytury. W nowym roku będzie o to łatwiej
W niektórych przypadkach renta wdowia może zwiększyć nasze podstawowe świadczenie na tyle, iż przestaniemy kwalifikować się do otrzymania 14. emerytury. Co prawda seniorzy ci nie do końca będą stratni, bo od 1 lipca 2025 roku i tak będzie trafiać więcej na ich konta, ale warto mieć te zasady na uwadze.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału