Rheinmetall i ICEYE tworzą spółkę produkcji satelitów

7 godzin temu

Niemiecki koncern przemysłu obronnego Rheinmetall i fińsko-polski producent satelitów ICEYE podpisali umowę powołującą spółkę joint venture mającą wspólnie produkować satelity, przeznaczone m.in. dla wojska i służb mundurowych.

Powstanie nowa spółka o nazwie „Rheinmetall ICEYE Space Solutions”, co oznacza istotne wejście niemieckiego koncernu na rynek rozwiązań satelitarnych i tworzenia systemów militarnych w przestrzeni kosmicznej. Cała inicjatywa budowy satelitów jest bowiem częścią szerszego „Klastra Kosmicznego Rheinmetall” tworzonego przez niemiecką firmę zbrojeniową.

W spółce Rheinmetall ma posiadać 60% udziałów większościowych, a ICEYE otrzyma pozostałe 40%. Skupi się ona na produkcji satelitów z radarem z syntetyczną aperturą (SAR), następnie rozszerzy działalność na inne systemy satelitarne. Satelity SAR mają przewagę nad konwencjonalnymi satelitami, ponieważ mogą generować obrazy o wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych lub pory dnia. Są one bardzo szczegółowe i umożliwiają identyfikację choćby najmniejszych obiektów na powierzchni Ziemi. Budowa satelitów posiadających takie możliwości jest domeną ICEYE, co przyznał Rheinmetall opisując swojego partnera w spółce jako „wiodącego globalnie producenta satelitów SAR”.

Wspólna produkcja satelitów ma się odbywać głównie w fabryce w Neuss w Niemczech, a jej rozpoczęcie zaplanowano na II kwartał 2026 roku. Jest to była fabryka samochodów należąca do Rheinmetall.

„Dzięki utworzeniu nowego joint venture poczyniliśmy dalsze postępy w dziedzinie kosmosu. W ten sposób nie tylko odpowiadamy na zwiększone zapotrzebowanie na zdolności rozpoznawcze w kosmosie wśród sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa na całym świecie, ale także przyczyniamy się do zachowania i ekspansji Niemiec jako centrum technologii. Nasi wysoko wykwalifikowani koledzy w zakładzie w Neuss otrzymują obiecującą nową perspektywę na przyszłość” – powiedział w trakcie ceremonii podpisania umowy Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall.

„ICEYE ma na celu zostać głównym dostawcą krytycznej infrastruktury dla wywiadu, nadzoru i rozpoznania (ISR) dla państw sojuszniczych. Cieszymy się na pogłębienie naszej strategicznej współpracy z Rheinmetall poprzez utworzenie joint venture. To joint venture jeszcze bardziej wzmacnia nasze skupienie na rozwijaniu technologii opartej na kosmosie na potrzeby globalnych rynków obronnych i zabezpieczaniu suwerennych zdolności obronnych dla Europy” – stwierdził Rafał Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel ICEYE.

Satelity SAR w tej chwili są jednymi z najważniejszych satelitów rozpoznania i obrazowania wojskowego oraz innych służb mundurowych. Służą do ochrony granic, rozpoznania, pozyskiwania celów lub zwiększania świadomości sytuacyjnej na polu bitwy.

Obecna umowa jest rozszerzeniem współpracy, która rozpoczęła się niemal rok temu w czerwcu 2024, kiedy Rheinmetall po raz pierwszy rozpoczął rozmowy o udziale w największej w tej chwili flocie satelitów rozpoznania radarowego ICEYE. We wrześniu 2024 roku rozpoczęto z kolei rozmowy o wyłączności dla Rheinmetall do sprzedaży satelitów SAR użytkownikom rządowym i wojskowym na rynkach niemieckim i węgierskim. W listopadzie z kolei Rheinmetall i Ukraina podpisały umowę przy wsparciu rządu niemieckiego rozszerzającą możliwości dostępu do danych SAR pozyskiwanych dzięki satelitom ICEYE.

Idź do oryginalnego materiału