Rocznica Konstytucji 3 Maja z udziałem Regionu Małopolskiego

solidarnosc.krakow.pl 13 godzin temu

Dzisiaj odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, organizacji społecznych, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Region Małopolski NSZZ „Solidarność” reprezentował zastępca przewodniczącego Adam Lach, który złożył wieniec kwiatów w imieniu Związku. Obecny był również poczet sztandarowy Regionu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W homilii, przywołując preambułę Konstytucji, metropolita wskazał na świat wartości w niej zawarty:

– „Pierwszą jest Bóg w Trójcy Święty Jedyny i odniesienie do religii – wiara katolicka jest zakorzeniona od wieków w narodzie polskim, ale Polska jest jednocześnie krajem tolerancyjnym. Po drugie – wyższość miłości do ojczyzny i odpowiedzialności za nią od własnego interesu. Po trzecie – poczucie odpowiedzialności za naród.”

Arcybiskup podkreślił również cele ustanowienia Konstytucji: „dla dobra powszechnego”, „dla ugruntowania wolności”, „dla ocalenia ojczyzny i jej granic”, ze względu na poczucie odpowiedzialności wobec historii.

Metropolita zwrócił uwagę, iż twórcy Konstytucji 3 Maja bardzo dobrze znali historię Polski, a wśród postaci, do których wracała ich myśl, był pierwszy koronowany władca Polski – Bolesław Chrobry. W tym kontekście arcybiskup zacytował kilka strof śpiewu historycznego „Bolesław Chrobry” Juliana Ursyna Niemcewicza, który był współautorem projektu Konstytucji 3 Maja, oraz fragmenty „Historii narodu polskiego” bp. Adama Tadeusza Stanisława Naruszewicza.

Nie zabrakło również odniesień do nauczania św. Jana Pawła II. Arcybiskup zacytował fragmenty homilii papieża wygłoszonej w Gnieźnie w 1997 roku:

– „Nie można Europy odbudować bez człowieka sumienia. A człowieka sumienia nie można zbudować bez fundamentu chrześcijaństwa” – mówił metropolita krakowski, zauważając, iż Europa odrzuciła swoje chrześcijańskie korzenie na rzecz tzw. wartości europejskich, wśród których wolność jest wartością absolutną. – „Próbuje się stworzyć sfederalizowane państwo, kosztem suwerenności poszczególnych państw, członków Unii Europejskiej.”

Po mszy świętej oficjalna część obchodów odbyła się na placu Matejki. W jej trakcie miało miejsce odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski Order Odrodzenia Polski. Na koniec w geście pamięci złożono wieńce kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Idź do oryginalnego materiału