Rosną wydatki mieszkańców Królewca. Pensje nie wystarczają

wbijamszpile.pl 3 dni temu

Wzrost kosztów życia sprawia, iż 34 proc. mieszkańców Królewca nie może zaspokoić podstawowych potrzeb dzięki swoich zarobków. Wydatki na jedzenie, opłaty za mieszkanie oraz kredyty pochłaniają większość dochodów mieszkańców regionu.

Z najnowszego raportu hh.ru wynika, iż aż 34 proc. mieszkańcom Obwodu Królewieckiego nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb. Od 2021 roku liczba ta wzrosła o 10 proc. Największe trudności mają pracownicy handlu detalicznego, gdzie aż 54 proc. osób skarży się na niedostateczne wynagrodzenie.

Zaledwie 21 proc. respondentów uznaje, iż ich dochody są wystarczające – wskaźnik ten zmalał o 10 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed trzech lat.

Wydatki na życie mieszkańców Królewca

Mieszkańcy Królewca najwięcej wydają na jedzenie, które stanowi wydatek dla 93 proc. respondentów. Ponad połowa budżetu wielu rodzin przeznaczana jest również na opłaty związane z mieszkaniem: 44 proc. badanych płaci za wynajem lub kredyt hipoteczny. Wzrosły także wydatki na ubrania i potrzeby dzieci – odpowiednio do 64 proc. i 33 proc. w 2024 roku. Coraz więcej mieszkańców boryka się z dodatkowymi kredytami – wydatki na ich spłatę wzrosły do 28 proc. z 18 proc. w ciągu trzech lat.

Pracownicy handlu detalicznego najczęściej obciążeni są spłatami kredytów – aż 60 proc. z nich przeznacza część pensji na ten cel, podaje hh.ru.

Co ciekawe, wydatki na własny rozwój, takie jak pielęgnacja, są najczęstsze wśród specjalistów od marketingu i finansistów.

Czytaj więcej: Rosjanie planują rozbudowę lotniska w Obwodzie Królewieckim

Kredyty i wynajem. Finansowe obciążenie mieszkańców Królewcu

Obciążenie wynajmem lub ratą kredytu wzrosło znacząco w ciągu ostatnich lat – aż 58 proc. respondentów przeznacza w tej chwili od jednej czwartej do połowy miesięcznego dochodu na ten cel. W 2021 roku tak duże koszty deklarowało 46 proc. badanych.

Choć średnia pensja w regionie wzrosła o 24 proc., mieszkańcy Królewca przez cały czas zarabiają o 20 proc. mniej niż średnia krajowa w Rosji.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału