Jak podaje Reuters, DSV ma zakupić DB Schenker za kwotę 14,3 mld euro. Wstępna umowa ma zostać podpisana w najbliższych dniach. Duńczycy częściowo sfinansują transakcję z kapitałów własnych, a częściowo z kredytu.
DSV kupuje DB Schenker. Powstanie logistyczny potentat
Reuters zwraca uwagę, iż po sfinalizowaniu transakcji DSV połączony z Schenkerem stanie się największą firmą logistyczną na świecie. Będzie zatrudniać 147 tys. osób w ponad 90 krajach. Przychody nowego giganta w skali roku - na podstawie wyników obu spółek za 2023 rok - szacowane są na 43,5 mld dolarów (293 mld koron duńskich). Jak dodaje Reuters, mimo wielkiej skali transakcji, udział DSV w mocno rozdrobnionym globalnym rynku logistycznym będzie po przejęciu wynosił 6-7 proc.Reklama
Umowa ws. akwizycji DB Schenker musi zostać jeszcze zatwierdzona przez radę nadzorczą DB, niemieckie ministerstwo ds. transportu i organy regulacyjne. Oczekuje się, iż zgody zostaną wydane w drugim kwartale 2025 r.
O przejęcie DB Schenker konkurowało wielu liderów branży logistyki - między innymi Maersk - a także fundusz CVC (przypomnijmy, ma on w portfolio polską sieć sklepów Żabka). To właśnie on pozostał jako ostatni na placu boju i to pomiędzy jego ofertą a ofertą DSV wybierał niemiecki rząd.
Przejęcie DB Schenker. Inwestycje, ale najpierw redukcja etatów
Nie bez znaczenia był przy tym fakt, iż DSV planuje zainwestować w Niemczech 1 mld euro. W efekcie, jak obiecuje DSV, połączona grupa będzie za pięć lat zatrudniać nad Renem więcej pracowników niż wynosi w tej chwili zsumowana siła robocza obu firm. Wcześniej jednak ma zostać zlikwidowanych 1,6-1,9 tys. stanowisk pracy w DB Schenker w Niemczech (obecny stan etatów to 15 tys.) - przekazał Reutersowi Michael Ebbe, dyrektor finansowy w DSV.
Deutsche Bahn wystawił DB Schenker na sprzedaż już w 2023 roku. Niemieckie koleje chcą podreperować budżet dzięki wpływom z transakcji - a także skupić się na swoim podstawowym biznesie.