Ruszyła rekrutacja do 11. edycji programu ADAMED SmartUP

8 godzin temu

Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby niewidzące? Jak możemy wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu? Co stanowi codzienność osób w spektrum autyzmu?

A może odpowiedzią na problemy współczesnego świata jest sztuczna inteligencja? To właśnie z rzeczywistymi problemami i wyzwaniami zmierzą się kandydaci i kandydatki zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi ubiegający się w tym roku o udział w obozie naukowym ADAMED SmartUP, do którego nabór rusza 15 kwietnia.

W których obszarach pomoże nam robotyka, a w których najważniejsze okażą się odkrycia w biologii czy chemii?

Współczesne społeczeństwa to nie tylko tygiel kulturowy i międzypokoleniowy — to także wspólnota, w której wiele osób potrzebuje dodatkowego wsparcia, by w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, edukacyjnym i zawodowym. Jednocześnie wiele wyzwań ma charakter środowiskowy i globalny. Zanieczyszczenie wód – w tym farmaceutykami – coraz częstsze susze, ekstremalne zjawiska pogodowe czy zmiany klimatyczne to realne problemy, które wpływają na życie ludzi, zwierząt i całych ekosystemów. Gdzie szukać rozwiązań? W których obszarach pomoże nam robotyka, a w których najważniejsze okażą się odkrycia w biologii czy chemii?

W tegorocznej, 11. już edycji programu ADAMED SmartUP, prowadzonego przez Fundację Adamed, jego organizatorzy zapraszają do podróży w głąb nauki i jej głównego przesłania: jak sprawić, by otaczający nas świat był lepszy.

Obóz naukowy ADAMED SmartUP

O co toczy się gra? O dwa intensywne tygodnie pełne nauki, eksperymentów i inspirujących spotkań, które co roku gromadzą najbardziej utalentowaną młodzież z całej Polski. Uczestnicy – uczennice i uczniowie w wieku 14–18 lat – biorą udział w autorskich zajęciach praktycznych i teoretycznych z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki, inżynierii czy medycyny. Tegoroczny obóz naukowy odbędzie się w dniach 17-30 sierpnia w Warszawie.

Program obozu opiera się na pracy w małych, tematycznych grupach badawczych, prowadzonych przez naukowców i specjalistów z najlepszych uczelni i instytutów badawczych. Uczestnicy samodzielnie planują i realizują eksperymenty, rozwiązują złożone problemy naukowe, uczą się krytycznego myślenia i współpracy zespołowej.

Obóz to jednak nie tylko nauka – to także przestrzeń do wymiany pasji, budowania relacji, rozwijania kompetencji miękkich i zdobywania pewności siebie. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, spotkaniach z inspirującymi gośćmi, dyskusjach o etyce w nauce, a także integracjach i aktywnościach rekreacyjnych. Dla wielu uczestników to początek długofalowej przygody z nauką, która prowadzi ich do prestiżowych uczelni w Polsce i za granicą.

Rekrutacja do programu

Inaczej niż w latach ubiegłych chcemy od razu poprosić uczennice i uczniów w wieku 14-18 lat do pochylenia się nad problemami współczesnego świata i rozpoczęcia poszukiwań, jak je rozwiązać. Osoby, które przejdą cały proces rekrutacji, otrzymają unikalną możliwość wzięcia udziału w obozie naukowym ADAMED SmartUP.

W tym roku rekrutacja do programu podzielona jest na trzy etapy, w których kandydatów oceniać będzie Komisja Konkursowa, złożona z członków Rady Naukowej Fundacji Adamed – uznanych autorytetów naukowych – oraz ekspertów z Adamed Pharma.

I etap: 15 kwietnia-4 maja 2025

Pierwszy etap jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób i polega na:

  • podzieleniu się swoimi wynikami szkolnymi,
  • pokazaniem osiągnięć na polu naukowym i poza nim,
  • przygotowaniem abstraktu opisującym rzeczywisty problem – wybrany przez osobę aplikującą – wraz z propozycją jego rozwiązania,
  • opowiedzeniem nam, dlaczego akurat ten problem jest dla osoby zgłaszającej istotny.

Wszystko należy wprowadzić do formularza dostępnego pod linkiem: https://aplikacje.adamedsmartup.pl/ i zaakceptować regulamin programu.

W kolejnym kroku nasza Komisja Konkursowa wybierze wyróżniające się propozycje i zaprosi do etapu drugiego.

II etap: 9-25 maja 2025

Drugi etap będzie polegać na:

  • przygotowaniu eseju w temacie opisanym w abstrakcie. Esej powinien składać się z następujących elementów:
    • identyfikacja problemu – dlaczego jest istotny, jakie generuje wyzwania,
    • przegląd literatury i dotychczasowych rozwiązań i ich ograniczeń,
    • proponowane rozwiązanie problemu – jego zalety i potencjalne ograniczenia.
  • Odpowiedzi na kilka pytań – niespodzianek.

Ocenie w eseju będą podlegać następujące elementy:

  • czy esej ma charakter naukowy (zawiera hipotezę/ opis problemu, zawiera przegląd dotychczasowej literatury przedmiotowej/ dotychczasowych rozwiązań, rozwiązanie jest naukowo uargumentowane)?
  • Czy proponowane rozwiązanie odpowiada na rzeczywiste problemy?
  • Czy rozwiązanie przy wskazanych środkach i wskazanych warunkach ma potencjał realizacji?

III etap: 7-8 czerwca 2025

Wybrane osoby zostaną zaproszone na spotkania rekrutacyjne, gdzie szerzej porozmawiamy o tematach naukowych i motywacjach uczestnictwa w obozie.

Osoby, które przekonają Komisję Konkursową, otrzymają możliwość wzięcia udziału w obozie naukowym. Dla najbardziej wyróżniających się uczestniczek i uczestników obozu naukowego przewidziane są nagrody dopasowane do ich aktualnych, naukowych potrzeb, a także staże w Adamed Pharma.

Masz pomysł, który może zmienić świat? Zrób pierwszy krok – aplikuj do programu ADAMED SmartUP już dziś – zachęcają organizatorzy konkursu.
Formularz rejestracyjny do tegorocznej, 11. edycji programu ADAMED SmartUP znajduje się pod linkiem: https://aplikacje.adamedsmartup.pl/
Idź do oryginalnego materiału