Ruszyły kontrole w "Czystym Powietrzu". Niektórzy muszą zwrócić dotacje

3 dni temu
Zdjęcie: RMF


Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontrolują inwestycje wykonane w ramach programu "Czyste Powietrze". Dotychczasowe kontrole beneficjentów wykazały liczne uchybienia. W kilkudziesięciu przypadkach doszło do odebrania całej dotacji. Do końca roku kontrole mają objąć choćby 5 proc. inwestycji, na które przyznano dofinansowanie.


Zgodnie z umową na dofinansowanie w ramach "Czystego Powietrza" - programu wspierającego właścicieli nieruchomości w modernizacji systemów grzewczych oraz ocieplaniu budynków - beneficjenci zostali zobowiązani do umożliwienia przeprowadzenia kontroli inwestycji.
Kontrola może odbyć się zarówno w trakcie realizacji jak i w okresie 5 lat od daty zakończenia przedsięwzięcia. To na podstawie tych zapisów od stycznia kontrolerzy przystąpili do działania.


Kontrole u beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Niektórzy muszą zwrócić dotacje


Kontrole u beneficjentów programu "Czyste Powietrze" wykazały liczne nieprawidłowości. Od stycznia do czerwca tego roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadziły 4 tys. 656 kontroli takich przedsięwzięć. Reklama
Jak podał serwis globenergia.pl, 67 z tych kontroli zakończyło się najsurowszą karą, czyli całkowitym wypowiedzeniem umowy i pozbawieniem dotacji. Z kolei w 573 przypadkach doszło do zmniejszenia dofinansowania.
Co jest sprawdzane podczas kontroli? Wśród najczęściej wykrywanych błędów znajdują się:
zawyżanie kosztów materiałów i urządzeń wykorzystanych podczas inwestycji, instalowanie systemów grzewczych niespełniających wymagań określonych w umowie, nieprawidłowe pomiary powierzchni ocieplanych budynków.


Kolejne kontrole w "Czystym Powietrzu" niebawem. Do końca roku skontrolowanych ma zostać 5 proc. inwestycji


Kontrole wśród beneficjentów programu "Czyste Powietrze" będą prowadzone w nadchodzących miesiącach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje objąć nimi co najmniej 5 proc. inwestycji, czyli około 7,5 tysiąca projektów.


Jak przebiega kontrola? Inspekcja odbywa się po uprzednim poinformowaniu beneficjenta. o ile właściciel nieruchomości nie może być obecny podczas pierwszego terminu - proponowany jest drugi. o ile kontrola z winy beneficjenta nie dojdzie do skutku, to WFOŚiGW ma prawo do wypowiedzenia umowy na dotację.
Podczas inspekcji kontrolerzy dokładnie sprawdzają dokumentację oraz przeprowadzają pomiary. Dodatkowo właściciele muszą umożliwić inspektorom swobodne poruszanie się po terenie nieruchomości.
Kontrole nie zawsze realizowane są na terenie nieruchomości. W takim wypadku beneficjenci proszeni są o dostarczenia dowodów potwierdzających wykonanie inwestycji zgodnie z zasadami programu.
Idź do oryginalnego materiału