Rząd chce dodać do programu FERS w I kw. m.in. wsparcie firm w automatyzacji

4 dni temu

Warszawa, 03.01.2025 (ISBnews) – W ramach przeglądu śródokresowego programu “Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027” (FERS) rząd chce m.in. dodać typ projektu dotyczący przygotowania pracodawców do wprowadzenia i zarządzania zmianami w firmie, związanymi z automatyzacją i nowymi technologiami, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie uchwały w sprawie zmiany programu FERS zaplanowano na I kw. 2025 r.

Zgodnie z przepisami unijnymi, państwa członkowskie dokonują przeglądu i oceny każdego programu finansowanego ze środków UE i są zobligowane przedłożyć Komisji Europejskiej wyniki ww. przeglądu do 31 marca 2025 r., w którym zostaną zawarte propozycje wykorzystania tzw. kwoty elastyczności, oraz ewentualnie zmienionego programu, wyjaśniono.

“Przegląd był prowadzony przez Instytucję Zarządzającą FERS we współpracy z Instytucjami Pośredniczącymi odpowiedzialnymi za wdrażanie powierzonych im zadań w ramach programu. […] Komitet Monitorujący program FERS zaakceptował wypracowane w ramach przeglądu śródokresowego zmiany uchwałą nr 107 z dnia 27 listopada 2024 r. Po przyjęciu zmian programu FERS przez Radę Ministrów, zostanie on przekazany do Komisji Europejskiej. Projekt uchwały zawiera także upoważnienie dla Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską w sprawie przyjęcia zmian programu FERS” – czytamy w wykazie.

Poniżej – wybrane najważniejsze zmiany wypracowane w ramach przeglądu śródokresowego programu FERS.

Priorytet: I. Umiejętności

Zmiany w obszarze wsparcia przedsiębiorstw:

– dodanie typu projektu dotyczącego przygotowania pracodawców do wprowadzenia i zarządzania zmianami w firmie związanymi z automatyzacją i nowymi technologiami,

Zmiany w obszarze wsparcia edukacji i kompetencji:

– dodanie typu projektu dotyczącego opracowania systemowej prognozy zapotrzebowania na nauczycieli.

Priorytet: II. Opieka nad dziećmi i równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

– zwiększenie alokacji na szkolenia nowych kadr instytucji opieki na dziećmi w wieku do lat 3.

Priorytet: IV. Spójność społeczna i zdrowie

– usunięcie działania dotyczącego stworzenia systemu teleinformatycznego dla pieczy zastępczej

– dodanie działania dotyczącego budowania świadomości konsumenckiej w zakresie ekonomii społecznej.

“Opisane powyżej zmiany w programie FERS nie wpływają na łączną kwotę alokacji programu FERS, która wynosi 4 882 368 735 euro, w tym: wkład UE: 4 049 099 776 euro, wkład krajowy: 833 268 959 euro” – napisano dalej.

Organ odpowiedzialny za opracowanie projektu to Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów: I kwartał 2025 r., podsumowano.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału