Minimalne wynagrodzenie w Polsce ma ogromne znaczenie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, a od jego wysokości zależą nie tylko nasze pensje. Z tego względu istotne są zasady jego ustalania. Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakłada, iż zbliży się ono do przeciętnego wynagrodzenia, ale zapowiadanych zmian jest znacznie więcej.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Pensja minimalna 2025 po raz ostatni ustalona na obecnych zasadach? Rząd zapowiada ważne zmiany
Jak wyjaśnia portal Infor, projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma na celu m.in. wdrożenie do polskiego porządku prawnego regulacji unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Jedną z zapowiadanych zmian jest tu zrównanie płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym. Oznacza to, iż wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy będzie musiała być co najmniej równa najniższej krajowej, nie wliczając w to dodatkowych składników, takich jak nagrody czy premie. Aktualnie pracodawcy mogą je uwzględniać. W projekcie podkreślono, iż w rezultacie dodatki te nie pełnią swojej pierwotnej funkcji motywowania i doceniania pracowników. Ponadto ich wykluczenie z minimalnego wynagrodzenia przełoży się na sprawiedliwość i przejrzystość systemu.
Sama płaca minimalna ma również wzrosnąć. Unijna dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia poprzez ustalenie "orientacyjnych wartości referencyjnych". Polski ustawodawca zaproponował, aby było to 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej. Dla porównania, relacja minimalnego wynagrodzenia za pracę do przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wynosiła 50,3 proc., a w 2024 roku 53,7 proc. To jednak nie koniec.
Minimalna stawka godzinowa 2025 a projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Będą kary dla pracodawców
Zmiany w omawianym projekcie obejmą także minimalną stawkę godzinową. Pierwszy z tych przepisów będzie zobowiązywał pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia wynikającego z wysokości minimalnej stawki godzinowej niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, przy czym nie może nastąpić to później niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Druga zmiana wiąże się z karami dla nieuczciwych pracodawców. Nowe przepisy podkreślają, iż sankcjom podlegają zarówno sytuacje, gdy wynagrodzenie jest wypłacane w kwocie niższej niż aktualnie obowiązująca minimalna stawka godzinowa, jak i w przypadku całkowitego braku wypłaty. Obecne przepisy nie uwzględniają drugich okoliczności. Ponadto zwiększono wysokość kary grzywny za takie nieprawidłowości z 1500 złotych do aż 45 000 złotych.
Zobacz też: Prawie 9 tysięcy miesięcznie. Szukają osób bez doświadczeniaZgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej projekt miał zostać przyjęty w pierwszym kwartale 2025 roku. Tak się nie stało, ale portal Infor podkreśla, iż powinno to nastąpić jeszcze w tym roku, ponieważ nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.