"Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został opracowany w celu podwyższenia kwot maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru oraz powołania" - czytamy w opisie projektu rozporządzenia, którego autorem jest resort rodziny, pracy i polityki społecznej kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Lokalni włodarze i urzędnicy mają zarabiać więcej. Projekt już na stole
Co się zmieni? W myśl projektu, limit maksymalnego wynagrodzenia (łącznie z dodatkiem specjalnym) dla osób zatrudnionych na podstawie wyboru wzrośnie do kwoty 21 043,57 zł, a więc wyniesie - zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych - 11,2-krotność kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (kwota bazowa, w myśl art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na 2025 r., została ustalona na poziomie 1 878,89 zł).Reklama
Projekt rozporządzenia wprowadza jeszcze jedną zmianę na wniosek samorządów - wyodrębnia nową podgrupę stanowisk w ramach stanowiska marszałka województwa - marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.
Od kiedy podwyżki w samorządach?
"W związku z tym wyodrębniono także wicemarszałka w województwie powyżej 3 mln, pozostałych członków zarządu województwa w województwie powyżej 3 mln oraz skarbnika województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców" - czytamy w opisie projektu.
Rada Ministrów ma przyjąć projekt rozporządzenia w III kwartale br. (MRPiPS proponuje, by projektowane rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia), a nowe maksymalne stawki wynagrodzeń oraz dodatków funkcyjnych mają obowiązywać od 1 lipca 2025 roku.
Wcześniej w czerwcu weszły w życie nowe, wyższe stawki wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników samorządowych (obowiązują z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.). Podwyżki wynagrodzeń zasadniczych objęły - jak podało MRPiPS - blisko 867 tys. osób zatrudnionych w samorządach.