Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

1 miesiąc temu

Warszawa, 27.07.2024 (ISBnews) – Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym procedurę zapewniającą równowagę stron – wydawców prasy i usługodawców korzystających z treści wydawców – w procesie ustalania wynagrodzenia za eksploatację prawa pokrewnego do publikacji prasowych.

Posłowie poparli też poprawkę, zgodnie z którą przepisy określające zasady odpowiedzialności platform internetowych za treści udostępniane przez ich użytkowników będą stosowane odpowiednio również do wydawców w związku z przysługującym im prawem pokrewnym.

Nowelizacja prawa autorskiego ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw SATCAB II i DSM, dotyczących m.in. możliwości szerszego rozpowszechniania w państwach członkowskich UE programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich, a także wprowadzenia nowych form dozwolonego użytku utworów oraz ułatwienia egzekwowania wynagrodzenia przez twórców i wykonawców.

Wprowadzono nowe formy dozwolonego użytku w prawie autorskim (eksploracja tekstów i danych) i modyfikacje istniejących (możliwość wykorzystania 25% objętości utworu na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej; możliwość zwielokrotniania utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego).

Nowelizacja ustanawia też prawo wydawcy prasowego do wyłącznej eksploatacji online jego publikacji prasowych przez platformy internetowe i zobowiązuje wydawcę do wypłacenia dziennikarzom 50% otrzymanego wynagrodzenia. Zawiera ponadto zapis dot. zapewnienia godziwego wynagrodzenia twórcom i wykonawcom utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych, słowno-muzycznych za ich udostępnianie w internecie.

Zmian przepisów domagali się po przyjęciu noweli w Sejmie wydawcy oraz dziennikarze (ponad 350 tytułów gazet i portali lokalnych).

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału