Sejm skierował projekt dotyczący ładu korporacyjnego w spółkach SP do dwóch komisji

1 tydzień temu

Sejm skierował do dwóch sejmowych komisji projekt zmiany niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, który zakłada powołanie tzw. Komitetu Dobrego Zarządzania, zajmującego się wyborem tzw. niezależnych członków organów nadzorczych do spółek SP.

Poselski projekt ustawy ma trafić – zgodnie z rekomendacją Prezydium Sejmu – do Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz do Komisji Gospodarki i Rozwoju. Za dodatkowym skierowaniem projektu do Komisji Gospodarki i Rozwoju opowiedziało się 251 posłów, przeciw było 169, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do organów nadzorczych spółek w pełni kontrolowanych przez państwo (ok. stu podmiotów gospodarczych) tzw. członków niezależnych, którzy będą spełniali wymogi adekwatne dla kandydatów na członków komitetu audytu, określone w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, ale jednocześnie będą poddani bardzo rygorystycznym kryteriom apolityczności i apartyjności.

W spółkach w pełni kontrolowanych przez państwo organ nadzorczy ma składać się z siedmiu członków, z czego trzech ma mieć status członków niezależnych. Ich powołaniem w otwartym i konkurencyjnym naborze ma zająć się Komitet Dobrego Zarządzania jako nowy organ niezależny o szczególnych kompetencjach w obszarze ładu korporacyjnego i dobrego zarządzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Komitet ma być organem kadencyjnym, powoływanym na okres dłuższy niż kadencja parlamentu (5 lat).

Wyboru członków będzie – zgodnie z projektem – dokonywała Rada Ministrów z istotną rolą parlamentu, kandydatów będą mogli zgłaszać wyłącznie zewnętrzni interesariusze, tj.:

  • reprezentatywne organizacje związkowe;
  • reprezentatywne organizacje pracodawców;
  • rektorzy uczelni wyższych uprawnionych do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.

Projekt zakłada także jawność wynagrodzeń członków organów nadzorczych i zarządzających spółek z udziałem Skarbu Państwa. Dane te mają być – zgodnie z projektem – publikowane w powszechnie dostępnym rejestrze i aktualizowane co miesiąc.

Zawiera zakaz zasiadania w organach nadzorczych i zarządzających spółek z udziałem Skarbu Państwa i samorządom osobom pełniącym funkcje publiczne.

W projektowanej regulacji zaproponowano 3-miesięczny okres vacatio legis.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału