Skandal w szwedzkim rządzie. Wyciekły "wrażliwe" zdjęcia z aplikacji randkowej

8 godzin temu

Nowy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Szwecji Tobias Thyberg zrezygnował ze stanowiska niecałą dobę po zaprzysiężeniu. Stało się to po tym, jak media ujawniły zdjęcia z dawnego profilu polityka w aplikacji randkowej dla społeczności LGBT. Fotografie określone zostały jako "wrażliwe". Sam Thyberg przeprosił za zatajenie istotnych informacji podczas procesu rekrutacji.

- Krótko po czwartkowej decyzji rządu o mianowaniu Tobiasa Thyberga pojawiły się zupełnie nowe informacje osobiste na jego temat, które wcześniej nie były znane organom rządowym - przekazał portalowi Politico sekretarz stanu w kancelarii szwedzkiego premiera Johan Stuart.


Jak wyjaśnił, jeszcze tego samego dnia wieczorem Thyberg przyznał się do zatajenia w procesie rekrutacji istotnych informacji, o których zobowiązany był poinformować.

Szwecja. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego rezygnuje po niecałej dobie

Stuart dodał również, iż sprawa traktowana jest jako "poważna", w związku z czym decyzję o rezygnacji ze stanowiska podjął samodzielnie Thyberg. niedługo rozpocząć się ma nowy proces rekrutacji, a tymczasowo stanowisko obejmie zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Annika Brändström.

ZOBACZ: Poznali plany Rosjan. Amerykańska ambasada ostrzega swoich obywateli


Wcześniej szwedzka gazeta Dagens Nyheter (DN) poinformowała, iż Thyberg podał się dymisji po tym, jak został zapytany przez dziennikarzy o zdjęcia określone jako "wrażliwe".


"To stare zdjęcia z konta, które miałem w aplikacji randkowej Grindr. Powinienem był poinformować o tym rząd, ale tego nie zrobiłem. Dlatego zrezygnowałem ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego" - powiedział DN Thyberg.

Szwecja. Kontrowersje wokół zdjęć Tobiasa Thyberga

Tobias Thyberg pełnił funkcję ambasadora Szwecji w Afganistanie w latach 2017-2019, ambasadora w Ukrainie do 2023 r., a ostatnio kierował jednostką Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

ZOBACZ: Donald Tusk w Kijowie. Premier spotka się z Zełenskim

Szwecja miała dotychczas tylko dwóch doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i obaj opuścili stanowisko w nadzwyczajnych okolicznościach.

Poprzednik Thyberga, Henrik Landerholm, zrezygnował w styczniu po tym, jak prokurator wszczął przeciwko niemu dochodzenie dotyczące niewłaściwego obchodzenia się z dokumentami o wysokim stopniu tajności.

WIDEO: "Można wyróżnić trzy obozy". Ksiądz przewiduje wynik konklawe
Idź do oryginalnego materiału