5 kwietnia 2025 r. odbył się XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli w Rzeszowie. Było to ważne wydarzenie ze względu na szerzenie kultu bł. Natalii Tułasiewicz, Patronki nauczycieli w Polsce. Poprzedziła go Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli do Ravensbrück, niemieckiego obozu koncentracyjnego, w 80. rocznicę Jej męczeńskiej śmierci.
Kongres odbył się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, a honorowym patronatem objął go biskup ordynariusz Jan Wątroba, który także odprawił dla uczestników mszę św.
Zaproszeni goście, reprezentujący instytucje państwowe i samorządowe, podkreślali w swych wystąpieniach konieczność dbania o kult bł. Natalii Tułasiewicz i podążania Jej śladami współcześnie.
Wykonany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Nawsia spektakl przybliżył sylwetkę Błogosławionej, która swoją postawą uczyła, jak być człowiekiem wolnym choćby w zniewoleniu, wzywała do życia z pasją i wierności ideałom.
Spektaklowi towarzyszyły dwie wystawy. Jedna wykonana przez społeczność Nawsia „tylko AŻ tyle” oraz druga przywieziona z Poznania. Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna Błogosławionej, kustosz archiwum rodzinnego, a zarazem prezes Fundacji im. bł. Natalii Tułasiewicz wygłosiła wykład „Dla Boga wychowuję i kształcę. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz-nauczyciel niezłomny”.
Z kolei prof. Elżbieta Kuta, córka Jadwigi Kuty, więźniarki w Ravensbrück (nr obozowy 7272, w obozie od 1941 roku do 1945), prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, wygłosiła prelekcję pt. „Tajne nauczanie i życie religijne w ciemnościach KL Ravensbruck-świadectwo dla potomności”. Zapis audio poniżej:
Podsumowaniem Kongresu był panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr. Tomasza Fularza, Diecezjalnego Duszpasterza Nauczycieli. W panelu uczestniczyli: ks. dr. Janusz Podlaszczak (wieloletni duszpasterz nauczycieli), Małgorzata Rauch (Podkarpacki Kurator Oświaty w latach 2015-2023), Bogusława Buda (Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie), Halina Krasoń (długoletnia nauczyciela ZS Gospodarczych, autorka m.in. „Różańca” i „Drogi Krzyżowej z bł. Natalią Tułasiewicz”).
Na zakończenie, uczestnicy kongresu zapoznali się z kolejnymi inicjatywami promującymi Błogosławioną. realizowane są starania, by w Rzeszowie postawić ławeczkę Natalii Tułasiewicz.
10 kwietnia w kościele farnym o godz. 18.00 zostaną wprowadzone relikwie Patronki nauczycieli w Polsce. Zapraszamy na uroczystość.
W wydarzeniu Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność reprezentowali Roman Jakim i Bogumiła Stec-Świderska.











































































