SPÓŹNIONE PROJEKTY – dlaczego? Pułapka o nazwie “ZŁA wielozadaniowość, zaproszenie na warsztaty, 12-13 maja oraz 9-10 czerwca

wzp.org.pl 2 dni temu

Czy wiesz, iż zła wielozadaniowość to jeden z głównych powodów opóźnień w realizacji projektów? Choć często myślimy, iż robiąc wiele rzeczy jednocześnie, osiągamy więcej, w rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie.

Dlaczego zła wielozadaniowość szkodzi?
Wydłuża czas realizacji projektów.
Kiedy próbujemy działać na kilku frontach naraz, każdorazowe „przełączanie się” między zadaniami zabiera dodatkowy czas. Badania pokazują (opowiemy o nich na warsztatach), iż im więcej takich przejść, tym bardziej spowalniamy pracę.

Zmniejsza efektywność.
Wielozadaniowość zrodzona z nadmiaru obowiązków prowadzi do błędów i niskiej jakości realizowanych zadań, ponieważ uwaga jest ciągle rozproszona.

Generuje zmęczenie i stres.
Bez przerwy czując presję związaną z zalegającymi projektami, tracimy motywację, a poziom energii drastycznie spada.
______________________________________________________________

Warto tu przytoczyć przykład estońskiego wydziału dochodzeniowego, który borykał się z niewydolnością pracy. Detektywi prowadzili równocześnie wiele spraw, co skutkowało niską wykrywalnością przestępstw i dużą liczbą umorzeń z powodu przedawnienia. Rozwiązaniem okazało się ograniczenie liczby spraw do trzech na osobę i priorytetyzacja zadań efektywność zespołu wzrosła o 20-30% w ciągu kilku tygodni!

Co ciekawe, badania dowodzą, iż dodawanie kolejnych zasobów ludzkich do projektu wcale nie rozwiązuje problemu. Jak to ujął Frederick Brooks: „Dodawanie programistów do opóźnionego projektu tylko zwiększa jego opóźnienie”.

Jak więc unikać złej wielozadaniowości?
Ogranicz liczbę projektów realizowanych jednocześnie – czasami warto „zamrozić” część zadań, aby w pełni skupić się na kluczowych priorytetach.
Korzystaj z metod wizualizacji pracy, takich jak kanban – tworząc tablicę z zadaniami w toku, uzyskujemy przejrzystość i kontrolę nad kolejką projektów.
Stosuj zasadę „mniej znaczy więcej” – skupienie na mniejszej liczbie zadań paradoksalnie pozwala zrobić więcej w krótszym czasie.

Jeśli te zagadnienia są bliskie Twojej codziennej pracy, albo z drugiej strony – nie jesteś w stanie uwierzyć w to, co napisaliśmy powyżej – zapraszamy Cię na warsztaty TOC+ PROJECTS prowadzone przez Marka Kowalczyka – eksperta w dziedzinie zarządzania projektami według Teorii Ograniczeń (TOC) i praktyka metody Łańcucha Krytycznego (CCPM).

Terminy warsztatów TOC+ PROJECTS:
12-13.05 i 9-10.06.2025, 4 dni intensywnej pracy i transformacji projektowego podejścia
Poznań
Inwestycja: 5500 zł + VAT / osoba

Dołącz do warsztatów i naucz się, jak zredukować złą wielozadaniowość w swoich projektach!
ZAPISZ SIĘ NA WARSZTAT
Więcej informacji o naszym Instytucie oraz szczegółowy opis warsztatów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
W przypadku pytań prosimy o kontakt:
+48 793 188 538
[email protected]

Dziękujemy i życzymy dnia bez ograniczeń! Zespół TOC+


Idź do oryginalnego materiału