STOP dezinformacji! Pięć faktów i pięć mitów na temat referendum strajkowego w ZUS

1 rok temu

STOP dezinformacji. Pięć faktów i pięć mitów na temat referendum strajkowego w ZUS

Drodzy pracownicy ZUS,

Trwa najważniejsze głosowanie w dziejach naszego miejsca pracy.

Stawką jest pierwszy strajk w niemal 90-letniej historii ZUS

Już teraz wiemy, iż wspólnie dokonaliśmy rzeczy wielkiej.

W ciągu 18 dni zagłosowało około 14500 pracowników. To 34 proc. wszystkich zatrudnionych. Takiego poruszenia instytucja nie widziała nigdy wcześniej. Ten wynik to jasny dla wyraz zaufania pracowników Zakładu dla Związkowej Alternatywy i mocny sygnał, iż ZUS potrzebuje zmian.

Jesteśmy najszybciej rozwijającą się organizacją pracowniczą w ZUS. W ciągu roku potroiliśmy nasze szeregi. Frekwencja w referendum pokazała, iż aprobata dla naszych działań przerasta przynależność związkową i wszelkie inne podziały. Reprezentujemy wszystkich pracowników ZUS, również członków innych związków zawodowych czy niezrzeszonych i jesteśmy świadomi wynikającej z tego odpowiedzialności.

Reakcja prezeski ZUS Gertrudy Uścińskiej pokazuje, iż władze urzędu dostrzegają coraz silniejszą więź między ZA, a pracownikami ZUS i robi wszystko, by zniszczyć demokratyczny ruch zmiany wewnątrz organizacji, głównie dzięki brudnych metod, w tym dezinformacji i zastraszania pracowników.


Dlatego postanowiliśmy, czarno na białym, skonfrontować te kłamliwe opowieści z faktami

Pięć FAKTÓW na temat referendum strajkowego w ZUS:

1. Związkowa Alternatywa jest legalnie działającym związkiem zawodowym, skupiającym ponad 1400 pracowników ZUS.

2. Referendum strajkowe jest efektem wejścia związku w spór zbiorowy

3. Każdy pracownik ma prawo wziąć udział w referendum, a jego dane są bezpieczne i nie zostaną przekazane pracodawcy, ani nikomu innemu.

4. Postulat jest jeden: podwyżka wynagrodzeń zasadniczych o 1200 zł brutto. Oddanie głosu na TAK w referendum jest głosem poparcia dla wyższych zarobków. .

5. Władze ZUS z prezeską Gertrudą Uścińską na czele bezprawnie utrudniają przeprowadzanie referendum, produkują fake newsy na temat Związkowej Alternatywy i celowo wprowadzają w błąd pracowników Zakładu.

5 MITÓW na temat referendum strajkowego w ZUS

1. Referendum jest nielegalne. To nieprawda i władze ZUS doskonale o tym wiedzą. Legalność referendum została potwierdzona przez renomowaną kancelarię prawniczą, z której wynika, iż referendum strajkowe jest zgodne z przepisami. Nie ma w przepisach polskiego prawa “nielegalności strajku”.

2. Związkowa Alternatywa nie istnieje jako związek w ZUS. Kłamstwo. Związek liczy ponad 1400 członków i jest zarejestrowaną organizacją, działającą w zakładzie pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

3. Pracownicy ZUS nie mają prawa do strajku. Kolejne kłamstwo. Każdy związek w ZUS ma prawo do organizacji i uczestnictwa w akcji strajkowej, o ile trwające referendum zakończy się sukcesem, co wynika z polskiego prawa i co potwierdza zresztą wspomniana wyżej opinia Kancelarii Dubois.

4. Dane uczestników referendum mogą się dostać w niepowołane ręce. Absurd. Referendum jest anonimowe i bezpieczne. Pracownik przekazuje w formularzu do głosowania jedynie zakładowy numer identyfikacji oraz imię i nazwisko. Związek ma ustawowy obowiązek ochrony danych osobowych i z tego obowiązku się wywiązuje.

5. Pracownicy, którzy wezmą udział w referendum, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wyjątkowo podłe kłamstwo i próba zastraszenia. Pracodawca nie ma prawa w żaden sposób zniechęcać pracownika do konstytucyjnego prawa przynależności do związku zawodowego czy uczestnictwa w referendum strajkowym.

Pamiętajcie, iż wciąż można głosować w referendum! Potrwa ono do 4 października włącznie. Tutaj znajduje się link do formularza referendalnego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmXYBmMtieJArPC9ZNaPf6_GHYiSqS4uDgn6BHD6yTwCudsA/viewform?usp=sf_link

Idź do oryginalnego materiału