Świadomość wysokości świadczeń emerytalnych u młodych

17 godzin temu

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE) spytała 1007 młodych dorosłych w wieku 18-30 lat, jaką część ich wydatków w okresie emerytury powinno im zdaniem pokrywać świadczenie, które otrzymają z ZUS.

Jak napisała w komentarzu dr hab. Katarzyna Sekścińska młodzi Polacy przeciętnie wskazali poziom 71% wydatków, przy czym 25% badanych uważa, iż powinno ono pokrywać wszystkie koszty godnego życia. Wydaje się jednak, iż większość młodych dorosłych ma świadomość, iż ich oczekiwania nie przystają do rzeczywistości i tylko 27% badanych wskazuje, iż spodziewa się ich spełnienia.

Połowa młodych dorosłych szacuje przyszłą stopę zastąpienia na co najmniej 69%

– W tym kontekście warto przyjrzeć się temu, czego młodzi dorośli się spodziewają w kontekście wypłat przyszłych świadczeń emerytalnych z ZUS. Trzeba uczciwie powiedzieć, iż istotnie przeszacowują oni wyliczane przez ZUS prognozy. Połowa młodych dorosłych szacuje przyszłą stopę zastąpienia (to jaką część ostatniej pensji będzie stanowić ich świadczenie emerytalne) na co najmniej 69%, a 31% spodziewa się, iż ich emerytura wypłacana z ZUS-u będzie co najmniej w takiej wysokości, jak ich ostatnie wynagrodzenie.

Te statystyki są niemal identyczne (różnica na poziomie 1%), jak uzyskane w badaniu przeprowadzanym rok wcześniej (badanie przeprowadzane dla IGTE, z udziałem analogicznej reprezentatywnej próby młodych dorosłych) – podkreśla ekspertka.

84% młodych dorosłych zakłada, iż świadczenie emerytalne z ZUS pozwoli im pokryć co najwyżej podstawowe potrzeby

Jak zaznacza, aktualne szacunki ZUS wskazują, iż stopa zastąpienia w 2060 r. wyniesie 24,6%, zatem szacunki znakomitej większości młodych dorosłych są bardzo zawyżone.

– Spójny szacunek z prognozami wskazuje jedynie 12% młodych dorosłych. Co ciekawe, mimo tych bardzo zawyżonych (w stosunku do prognoz ZUS) oczekiwań, 84% młodych dorosłych zakłada, iż świadczenie emerytalne z ZUS pozwoli im pokryć co najwyżej podstawowe potrzeby. Może to świadczyć o subiektywnie nisko ocenianych własnych bieżących i przyszłych dochodach lub o oczekiwaniach utrzymującej się inflacji sprawiającej, iż spodziewana w przyszłości pensja będzie zabezpieczać ich potrzeby w mniejszym stopniu niż dziś – dodaje Sekścińska.

13% młodych dorosłych spodziewa się, iż świadczenie z ZUS pozwoli im w przyszłości zrealizować nie tylko podstawowe potrzeby

Ekspertka zwraca przy tym uwagę na fakt, iż 13% młodych dorosłych spodziewa się, iż świadczenie z ZUS pozwoli im w przyszłości zrealizować nie tylko podstawowe potrzeby, ale także zabezpieczyć dodatkowe wydatki, a 3% badanych zakłada, iż będzie w stanie oprócz tego odkładać część środków ze świadczenia emerytalnego. Nieco bardziej optymistyczni w tym kontekście są mężczyźni niż kobiety, ale jest to różnica około trzyprocentowa. Warto zauważyć, iż te statystyki są niemal identyczne jak uzyskane w badaniu w 2023 r. (różnice są jednoprocentowe).

Myśląc o czynnikach oddziałujących na decyzje o długoterminowym oszczędzaniu młodych dorosłych trzeba uwzględniać przynajmniej kilka obszarów

– Wydaje się więc – pisze dalej ekspertka – iż myśląc o czynnikach oddziałujących na decyzje o długoterminowym oszczędzaniu młodych dorosłych i próbując zmienić zachowania oszczędnościowe tej grupy, trzeba uwzględniać przynajmniej kilka obszarów:

  • postrzeganie tematu emerytury – istotne w tym kontekście jest budowanie adekwatnych oczekiwań wobec świadczenia emerytalnego z ZUS, co uświadamia wagę i pilność tematu dodatkowego zabezpieczania na emeryturę;
  • postrzeganie instrumentów oszczędzania długoterminowego – w tym kontekście ważna jest wiedza, której młodym dorosłym wyraźnie brakuje oraz zmiana postrzegania tego zagadnienia, tak by nie było widziane jako trudne;
  • postrzeganie kwot, które należy odkładać na emeryturę – większość młodych dorosłych widzi sens oszczędzania choćby mniejszych kwot na emeryturę, ale jednocześnie zakłada, iż sensowne jest odkładanie (dla wielu astronomicznej sumy) ponad 3000 zł miesięcznie na ten cel, co może stanowić silnie hamujący czynnik;
  • wizja przyszłości – posiadanie choćby lekko zarysowanej wizji swojego życia na emeryturze i siebie w tym okresie, postrzeganie tego etapu w życiu jako radosnego i siebie w nim jako szczęśliwego, plany na emeryturę i pasja, którą będzie można w tym okresie realizować mogą przekładać się na podejmowanie działań oszczędnościowych, by zabezpieczyć finansowo swoje życie w czasie późnej dorosłości;
  • zaufanie do instytucji finansowych i do instrumentów finansowych długoterminowego oszczędzania – większość młodych dorosłych nie ufa instytucjom finansowym, a ponad

To właśnie zaufanie jest ważnym czynnikiem determinującym to, czy ktoś oszczędza na emeryturę, czy też nie

40 % nie ufa proponowanym rozwiązaniom długoterminowego oszczędzania. Jednocześnie wyniki pokazują, iż to właśnie zaufanie jest ważnym czynnikiem determinującym to, czy ktoś oszczędza na emeryturę, czy też nie.

– Rok 2024 został decyzją Senatu ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej (więcej na stronie: www.ree2024.pl). To szczególna okazja by zastanowić się nad zachowaniami finansowymi i postawami wobec oszczędzania długoterminowego młodych dorosłych i nad tym jak można poprawić aktualny stan rzeczy.

Opisywane wyniki otrzymano w badaniu będącym odpowiedzią na ten szczególny kontekst, realizowanym w ramach inicjatyw Roku Edukacji Ekonomicznej – pisze na zakończenie Katarzyna Sekścińska.
Idź do oryginalnego materiału