Ta praktyka to plaga na Booking. Nigdy się na to nie zgadzaj

8 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Booking podaje, iż od początku swojej działalności, czyli od 2010 roku, obsłużył 6,8 mld gości z całego świata. Serwis jest też bardzo popularny w Polsce m.in. dlatego, iż zapewnia swoim użytkownikom ochronę w przypadku wystąpienia różnych komplikacji. Na tej liście znajduje się m.in. odwołanie noclegu przez obiekt. Nie wszyscy wiedzą jednak, co zrobić w sytuacji, gdy gospodarz lub recepcja hotelu dzwoni i prosi, by odwołać rezerwację.


Booking jest obecny w Polsce od wielu lat, jednak pytania, które regularnie pojawiają się na grupach podróżniczych, sugerują, iż wielu polskich użytkowników nie wie, na czym polega ochrona klienta oferowana przez serwis.


Obiekt z Booking prosi o płatność poza serwisem. Co zrobić?


Klienci Booking mogą skorzystać ze wsparcia obsługi klienta, kiedy pojawi się jakiś problem - np. obiekt poprosi o dokonanie płatności poza portalem. Taka prośba powinna wzbudzić czujność użytkownika - może wskazywać na próbę oszustwa. Reklama


Na Booking, tak jak na innych dużych platformach, grasują bowiem oszuści. Czasami dochodzi do wykradzenia loginów i haseł partnerów (obiektów serwisu). Takie sytuacje mają miejsce m.in., gdy gospodarz zastosował słabe hasła do zabezpieczenia swojego konta. Po przejściu danych do logowania oszust rozsyła klientom obiektu prośby o płatność. W przypadku otrzymania takiej wiadomości należy bezzwłocznie skontaktować się z Booking.
Serwis należy powiadomić także wtedy, kiedy właściciel apartamentu lub pracownik hotelowej recepcji kontaktuje się poza serwisem, prosząc o odwołanie rezerwacji. Klient najczęściej słyszy, iż doszło do "awarii", która uniemożliwia obiektowi zrealizowanie pobytu. Jest to bardzo częsta praktyka, na co wskazują liczne wpisy użytkowników na facebookowych grupach. Niektórzy internauci twierdzą, iż jest to "istna plaga".


Hotel z Booking prosi o odwołanie rezerwacji z powodu "usterki". Jak postąpić?


Wspomniane "awarie", czy "usterki" najczęściej są overbookingiem lub wynikają z tego, iż obiekt mógłby wynająć zarezerwowany pokój znacznie drożej lub już to zrobił. Po otrzymaniu takiej prośby należy nalegać na to, aby hotel sam skontaktował się z Booking. Warto przypomnieć gospodarzowi lub pracownikowi hotelu o polityce serwisu, która mówi, iż w takiej sytuacji to nie klient odwołuje rezerwację. Robi to Booking po wiadomości od obiektu. jeżeli gospodarz nie skontaktuje się z serwisem, trzeba to zrobić samemu. W przypadku gdy do wyjazdu zostało dużo czasu - można to zrobić poprzez panel klienta. Po kliknięciu w daną rezerwację pojawi się okno do wpisania wiadomości. jeżeli rezerwacja ma zostać zrealizowana w ciągu kilku dni, należy skontaktować się z Booking, dzwoniąc pod numer +48224892002 i wyjaśnić problem.


Dlaczego nie należy odwoływać samemu rezerwacji na Booking?


Ochrona klienta w takiej sytuacji polega na tym, iż Booking wyszukuje dla użytkownika alternatywny nocleg, a jeżeli jest on nieco droższy, pokrywa różnicę. W przypadku samodzielnego odwołania turysta traci ten przywilej. Obiekty kontaktują się z klientami poza serwisem i proszą o samodzielne anulowanie, gdyż Booking może wyciągnąć wobec nich konsekwencje jeżeli są one nieuzasadnione. Za takie można uznać sytuacje, gdy hotel nie chce zrealizować usługi, bo chce zarobić więcej, a klientowi mówi, iż doszło do usterki.
Idź do oryginalnego materiału