„Nie jesteś zobowiązany do utrzymywania relacji z kimś, kto źle cię traktuje” – postuluje na LinkedIn psycholog Adam Grant, a jego wpisy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczności portalu. Czego jeszcze możemy nauczyć się od autora książki „Give and Take”?
Adam Grant jest psychologiem organizacji w Wharton School, gdzie od siedmiu lat plasuje się w rankingu najbardziej cenionych wykładowców. “Business Week” zaliczył go do grona 40 najlepszych profesorów poniżej 40 lat. Autor bestsellerowych tytułów „Buntownicy” czy „Leniwy umysł” zyskał również duże grono zwolenników po konferencji TED. Jego wystąpienie zostało odtworzone ponad 25 milionów razy, a podcast WorkLife zyskuje coraz większe grono słuchaczy. Amerykański psycholog chętnie dzieli się swoją wiedzą z użytkownikami Twittera i LinkedIna, gdzie śledzi go ponad 5 mln osób.
Wybraliśmy popularne wpisy Adama Granta, które mogą zainspirować do analizy własnej kariery i pracy nad sobą.
Chcesz uniknąć wypalenia? Naucz się odpuszczać
Równowaga rzadko wynika ze zwiększenia wydajności – twierdzi Grant, wskazując, iż osiągnięcie balansu zwykle wiąże się z redukcją odpowiedzialności, niż ze zwiększeniem obowiązków. Według Granta, nadmiar priorytetów utrudnia nam wybranie tych najważniejszych celów. Równowaga rzadko wynika ze zwiększenia wydajności – podkreśla psycholog, zaznaczając jednocześnie, iż kluczem do uniknięcia wypalenia, jest odpowiednia selekcja najważniejszych celów i nauka odpuszczania.
Balance rarely comes from increasing efficiency. It usually involves reducing responsibilities.
The more priorities we have, the harder they are to juggle. It's better to do a few things well than be overwhelmed by many.
A key to avoiding burnout is deciding what doesn't… pic.twitter.com/KLpv3d6thU
Nikt nie zasługuje na bezwarunkową lojalność
Nie masz obowiązku utrzymywania relacji z kimkolwiek, kto traktuje cię źle – podkreśla Grant. Psycholog namawia, by zastanowić się nad naszymi relacjami i nauczyć się je selekcjonować, bez względu na to, czy chodzi o mentora, krewnego czy bliskiego przyjaciela”: “Jeśli ktoś ma na Ciebie negatywny wpływ, nie musisz zatrzymywać go w swoim życiu”.
You're not obligated to maintain a relationship with anyone who treats you poorly.
No mentor, friend, or relative deserves unconditional loyalty. Past help is not an excuse for present harm.
If they're having a negative impact on you, you don’t have to keep them in your life.
Chcesz uczyć się na błędach? Rozmawiaj o nich
Obwinianie i zawstydzanie ludzi nie powstrzymuje ich przed popełnianiem błędów. Powstrzymuje ich przed przyznawaniem się do nich – pisze Grant w jednym ze swoich najpopularniejszych postów. Jak podkreśla psycholog, jeżeli ludzie nie mogą dzielić się swoimi błędami, nie mogą się z nich uczyć. Jako najlepszy sposób do nauki na błędach autor wskazuje stworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się nimi i wspólnej analizy.
Blaming and shaming doesn't stop people from making mistakes. It stops them from admitting mistakes.
If people can't share their blunders, they can't learn from them—and neither can the rest of us.
The best way to prevent errors is to make it safe for people to discuss them. pic.twitter.com/GymGIcEt7P
Stawiaj na jakość, nie na ilość
Produktywność jest przereklamowana – twierdzi Adam Grant, zaznaczając jednocześnie, iż sukces nie polega na ilości zrobionych rzeczy, ale sposobie ich wykonania. Ludzie mogą być pod wrażeniem ilości rzeczy, które robisz, ale Twój wpływ zależy od wartości, którą tworzysz – przekonuje psycholog.
Productivity is overrated. What counts most is the quality of output, not the quantity.
People may be impressed by the volume you produce, but impact depends on the value you create.
Success isn't about getting more things done. It's about doing more worthwhile things well.
Zdjęcie główne: Unsplash