#TerazPraca. Debata o przyszłości pracy pod patronatem FWG

1 rok temu

#TerazPraca. Debata o przyszłości pracy pod patronatem FWG

Autor: FWG



Automatyzacja, produktywność, zmiany pokoleniowe – jaka przyszłość pracy w Polsce?” – taki był temat debaty “Dziennika Gazety Prawnej”. Partnerami debaty była Fundacja Wolności Gospodarczej oraz Żabka Group i była ona pierwszym działaniem w ramach realizowanego przez FWG projektu #TerazPraca. Zaproszeni eksperci mówili o tym, co jest niezbędne, aby w Polsce rozwijał się rynek pracy przyszłości.


Jaka przyszłość pracy?

Praca jest ważnym czynnikiem konkurencyjności polskiej gospodarki. Jednocześnie długa lista wyzwań oznacza konieczność zmian na rynku pracy, czasem głębokich, aby tak pozostało. Dotyczą one zarówno decydentów tworzących ramy funkcjonowania gospodarki, jak i pracodawców konkurujących o pracowników.

W dyskusji “Dziennika Gazety Prawnej” poświęconej kluczowym trendom, ważnym dla pracodawców, pracowników i gospodarki wzięli udział: Anna Bojanowska-Sosnowska z Obserwatorium Ekonomiczno-Społecznego, Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Katedry Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Paweł Wojciechowski, przewodniczący Rady Instytutu Finansów Publicznych oraz Marek Tatała, CEO Fundacji Wolności Gospodarczej.

Polska wciąż musi doganiać bogatsze kraje Zachodu nie tylko pod względem poziomu PKB na mieszkańca, dochodów, ale także produktywności pracy. To wciąż tylko 66,3 proc. średniej dla Unii Europejskiej. Niemniej jednak polscy pracownicy i przedsiębiorcy wielokrotnie udowadniali, iż mają dużą zdolność do elastycznego działania w zmieniającym się otoczeniu. Wśród nowych zjawiska jest zmienność gospodarki, rewolucja technologiczna czy wejście na rynek pracy pokolenia Z – mogliśmy przeczytać w zapowiedzi debaty.

Głosy ekspertów

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztofek zaznaczyła, iż zmiany demograficzne to jeden z trendów globalnych, który będzie nasilał migracje ludności. Dlatego, jak mówiła, tak istotne jest, by Polska zaczęła tworzyć politykę migracyjną. – Konieczne staje się budowanie dobrej polityki migracyjnej, rozwój kompetencji pracowników w związku z rozwojem nowych technologii. Trzeba zadbać o elastyczny i bezpieczny model rynku pracy, ale też dążyć do tego, by pracownicy uczyli się przez całe życie – powiedziała ekspertka.

Omawiając nowe technologie na rynku pracy, zauważyła, iż kraje rozwinięte już dostrzegają szansę w robotyzacji i automatyzacji i przyspieszają inwestycje. Jej zdaniem Polska wciąż pozostaje pod tym względem w tyle, a źródła problemu upatruje w zbyt niskich nakładach na inwestycje.

Polska ma wysoki udział przemysłu w gospodarce. Ale też nieefektywnie wykorzystuje pracę ludzką. To wpływa na wydajność gospodarki, która u nas wynosi raptem 37 proc. poziomu Niemiec – komentował za to Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners.

Zdaniem Pawła Wojciechowskiego Polska przez cały czas znajduje się wśród państw UE o niskim poziomie nasycenia technologicznego, niskim poziomie kompetencji cyfrowych, niskiej liczbie patentów. – Mamy dużo do nadrobienia – alarmował szef Rady Instytutu Finansów Publicznych.

Debata poruszyła także wątek kompetencji pracowników i ich przydatności na współczesnym rynku pracy. Kompetencje są kluczowe, a Polska niedługo będzie się zmagać z wykluczeniem kompetencyjnym – stwierdziła Anna Bojanowska. Ekspertka uważa, iż trzeba zacząć myśleć o zmianach, by jak najdłużej zachować aktywność osób na rynku pracy.

Marek Tatała odniósł się do zmian technologicznych na rynku pracy i ich skutków. Jak zauważył, pandemia rozpowszechniła pracę zdalną oraz przyspieszyła automatyzację. – Przekonaliśmy się, iż pewne rzeczy można robić inaczej – powiedział. Jednocześnie innowacje technologiczne nie sprawią, żę duża część pracowników stanie się zbędna. – Tak jak przy innych innowacjach w historii pojawią się nowe sposoby ich wykorzystania – uspokajał CEO FWG. Podkreślał również znaczenie wspierania aktywności zawodowej. – Drogą do tego jest wspieranie polityki migracyjnej, ale i wykorzystanie własnych rezerw, czyli dążenie do tego, by kobiety po urodzeniu dziecka gwałtownie wracały na rynek pracy, zwiększyła się aktywność zawodowa osób młodych i w wieku 55+.

Pełna relacja z debaty ukazała się 31 sierpnia w “Dzienniku Gazecie Prawnej” i na gazetaprawna.pl.

Debata była realizowana w ramach projektu #TerazPraca, a partnerami debaty były Fundacja Wolności Gospodarczej i Żabka Group.


Idź do oryginalnego materiału