Torebka z winogron? Stella McCartney zaprojektowała nową zrównoważoną galanterię

fashionbiznes.pl 11 miesięcy temu

Stella McCartney to projektantka, która nie ustaje w poszukiwaniach innowacyjnych tkanin, które zastąpią naturalną skórę. Do jej portfolio właśnie trafiła nowość – kolekcja torebek wykonanych z pozostałości przemysłu winiarskiego.

Czytaj także: STELLA MCCARTNEY FRAYME MYLO: TOREBKA Z GRZYBOWEJ SKÓRY

Nowa etyczna i ekologiczna torebka od Stelli McCartney

Partnerem brytyjskiej designerki w nowym projekcie została słynna winnica i dom szampański Veuve Clicquot z Reims we Francji. Zarówno dom mody, jak i producent wina są częścią koncernu LVMH. To właśnie oni dostarczyli designerce pozostałości po procesie wytwarzania trunków, z których następnie Stella McCartney stworzyła luksusowy projekt torebki. To doskonały przykład etycznego biznesu. Brytyjska projektantka jest zresztą znana ze swojego pro-zwierzęcego podejścia do mody i sprzeciwiania się okrucieństwu wobec zwierząt. Naturalna skóra, pierze i futro nie mają miejsca w kolekcjach marki już od momentu jej powstania w 2001 roku.

To jednak nie wszystko – każda torebka jest dodatkowo ekologiczna i zrównoważona. Jak podkreśla marka Stelli McCartney, hodowla zwierząt na mięso i skóry odpowiada w tej chwili choćby za 11–17% światowej emisji gazów cieplarnianych. Finalnie, nowy projekt to przykład gospodarki cyrkularnej. Niepotrzebne resztki po produkcji wina zamiast trafiać na wysypisko, są ponownie przetwarzane i wykorzystywane do zupełnie nowego celu.

Nowe projekty torebek ze skóry winogronowej znalazły się w kolekcji na sezon SS 2024.

Skóra winogronowa VEGEA – co to takiego?

Na potrzeby wykreowania nowego projektu torebki Stella McCartney połączyła siły z kimś jeszcze. Mowa o włoskim producencie biomateriałów, VEGEA. Przedsiębiorstwo zajęło się przetworzeniem skórki po owocach winogrona na tworzywo doskonale imitujące adekwatności i wygląd skóry zwierzęcej. Ta roślinna alternatywa ma aż o 40% mniejszy wpływ na globalne ocieplenie. Jak również generuje mniejsze o połowę zużycie wody w porównaniu z syntetycznymi skórami. Jest też wolna od metali, rozpuszczalników i substancji toksycznych. Ponadto tkanina ta jest zgodna z międzynarodowymi standardami, jak Global Recycled Standard (GRS) czy REACH. Efektem jest roślinne tworzywo doskonale imitujące wytrzymałość, jakość i wygląd skóry naturalnej, jednak przyjazne dla środowiska i zwierząt.

Firma VEGEA powstała w 2016 roku w Mediolanie. Ich flagowym produktem jest wegańska tkanina o tej samej nazwie, która może znaleźć zastosowanie w modzie, a także w przemyśle meblowym i motoryzacyjnym.

„Ta kooperacja stanowi idealne połączenie mojej wolnej od okrucieństwa wizji z niesamowitymi naturalnymi składnikami od Veuve Clicquot, tworząc obieg zamknięty poprzez wykorzystywanie resztek do tworzenia luksusowej alternatywy dla skóry zwierzęcej, łatwej do produkowania – tak można zmieniać branżę. Naprawdę nie widać różnicy; to jest lepsza metoda.” – powiedziała Stella McCartney.

Zdjęcie główne: Launchmetrics Spotlight

Idź do oryginalnego materiału