Trudno uwierzyć w te słowa. Portal zza Odry ujawnia, po co Niemcy przyjeżdżają do Polski

5 godzin temu
To Polacy są gastarbeiterami w Niemczech. Po upadku Żelaznej Kurtyny całe dziesięciolecia to masowe wyjazdy do lepiej płatnej pracy. Tymczasem od wejścia do Unii Europejskiej minęło już ponad 20 lat i wszystko nie wygląda już tak jednoznacznie, jak jeszcze 10-15 lat temu. Niemiecki serwis klamm.de pisze choćby o zjawisku poszukiwania przez Niemców pracy w... Polsce.


Te słowa niemieckiego serwisu klamm.de mogą zaskakiwać. Niemcy coraz częściej interesują się naszym krajem nie tylko w kontekście turystyki. Spoglądają na tanie nieruchomości, spokojny polski tryb życia czy przyjazne podatki nad Wisłą.

Już nie tylko niemieccy emeryci przyjeżdżają do Polski


Jeszcze kilka lat temu przeprowadzka do Polski dla wielu mieszkańców Niemiec wydawała się jakąś nieprawdopodobną egzotyką. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Setki rodzin, emerytów, a także freelancerów decydują się zamienić niemieckie miasta na przygraniczne miejscowości w województwach zachodniopomorskim czy lubuskim. Powód? Przede wszystkim kwestie finansowe.


Rachunek jest prosty. Za cenę kawalerki w Berlinie w Polsce można mieć dom z ogrodem. Tak twierdzi jeden z rozmówców klamm.de. Dodajmy do tego niższe rachunki, ceny żywności czy usługi medyczne.

Wielu Niemców chwali sobie spokojniejszy tryb życia, z możliwością pracy zdalnej z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Przeprowadzają się więc nie tylko emeryci czy rodziny z dziećmi, ale też młodsze osoby szukające nowego startu w życiu.

Niemcy inwestują też w nieruchomości w Polsce. Kupno mieszkania czy domu traktują jako korzystną lokatę kapitału.


Wiele firm przenosi swoją działalność do Polski. Polska dziś odbierana jest – jak czytamy – "pewny siebie ośrodek przemysłu i innowacji", a nie jak wcześniej, jako "warsztat Europy".

Dlaczego Niemcy szukają pracy w Polsce?


Jak podaje klamm.de, Niemcy zaczynają szukać pracy nad Wisłą. "Polski rynek pracy aktywnie poszukuje niemieckojęzycznych specjalistów – szczególnie w branżach takich jak IT, marketing, prawo i technika" – czytamy.


Wielu Niemców pracuje też w polskich oddziałach niemieckich koncernów. Niektórzy dostają na rękę prawie tyle, co w Niemczech. A koszty życia są wciąż na znacznie niższym poziomie. Zwrócił na to uwagę cytowany przez klamm.de Christoph Fuß z agencji Germany Trade and Invest.


Serwis zwraca uwagę, iż Niemcy mogą płacić niższe podatki, jeżeli pracę biurową wykonują na przykład z domu w Warszawie. Choć zauważa też, iż różnica pomiędzy niemieckim, a polskimi średnimi zarobkami wciąż jest spora, a Niemcy wciąż czują się jak "elita dochodowa" w Polsce.

Jednak pensje w Polsce rosną znacznie szybciej niż w Niemczech. W latach 2019-2023 wzrosły o 46 procent. Za zachodnią granicą wzrosły tylko o 20 procent. I pewnie to także jest powodem rosnącego zainteresowania pracą w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału