Trwa cykl debat TEP ‘’2023. Gospodarka ma głos” [Wideo]

10 miesięcy temu

Trwa cykl debat TEP ‘’2023. Gospodarka ma głos” [Wideo]

Autor: Karolina Gemza



Ochrona zdrowia, kryzys demograficzny, system emerytalny i rynek pracy – m.in. takich tematów dotyczyło kilka ostatnich debat organizowanych przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich i wspieranych przez FWG.


,,2023.GOSPODARKA MA GŁOS!” – CYKL DEBAT EKSPERCKICH

Cykl debat eksperckich TEP pt. „2023. Gospodarka ma głos” to rozmowy uznanych ekspertów w dziedzinie m.in. ekonomii, socjologii i prawa, na temat zagadnień odgrywających kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarczej kraju. Poniżej przedstawiamy podsumowanie dwóch wybranych rozmów z cyklu.

Wszystkie nagrania i skróty debat dostępne są na stronie organizatora.

PIENIĄDZE SĄ, TYLKO TRZEBA WYDAWAĆ JE EFEKTYWNIEJ

Najnowsza, XII debata cyklu, dotyczyła finansów w ochronie zdrowia. Eksperci poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy i jak można efektywniej wykorzystać pieniądze przeznaczone na ochronę zdrowia w Polsce.

W rozmowie udział wzięli dr Marcin Murawski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agata Sielska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dr hab. Christoph Sowada z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak zauważył dr Sowada, pod względem wyników zdrowotnych Polska znajduje się w ogonie państw OECD, co wynika ze złej organizacji finansów i systemu.

Zdaniem Marcina Murawskiego, nieefektywność systemu powoduje problemy, które próbuje się rozwiązać przeznaczając na nie pieniądze – co nie jest adekwatnym kierunkiem, a jedynie odsuwa jego skutki w czasie. W ten sposób pieniędzy w ochronie zdrowia jest bardzo dużo, a mimo to system działa nieefektywnie.

Te wszystkie działania, które są podejmowane w celu naprawy pojawiających się problemów mają charakter doraźny, polegają albo na doraźnej zmianie reguł gry, albo na dosypaniu dodatkowych środków, czyli posługując się terminologią medyczną “staramy się leczyć objawy, natomiast nie staramy się leczyć choroby”. Dlategosystem wymaga, moim zdaniem, zmiany u podstaw – wyjaśniała Agata Sielska. Podkreśliła również, iż w Polsce płaci się za leczenie, a nie za efekty leczenia, czy jego jakość.

W dalszej części debaty eksperci przedstawili sposoby efektywnej zmiany finansowania systemu leczenia i idącej za nią organizacji systemu – zarówno na poziomie ambulatoryjnym, jak i szpitalnym.

Nagranie z debaty jest dostępne tutaj

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZMIAN DEMOGRAFICZNYCH I NA RYNKU PRACY?

Wyzwania związane z zachodzącymi zmianami demograficznymi, ekonomicznymi i społecznymi były przedmiotem dyskusji w trakcie VII debaty, która odbyła się we wrześniu tego roku. W rozmowie uczestniczyli dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego oraz Małgorzata Rusewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Jak wskazała dr hab. Chłoń-Domińczak, głównym wyzwaniem dla przyszłości polskiego systemu emerytalnego są zachodzące zmiany demograficzne, które coraz mocniej wpływają na funkcjonowanie zarówno systemu emerytalnego, jak i rynku pracy.

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, najważniejsze jest budowanie stabilnego systemu, w tym wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego oraz stworzenie ostatecznych rozwiązań w kwestii otwartych funduszy emerytalnych, z myślą o tym, żeby zwiększyć dodatkowe formy oszczędzania Polaków.

Bardzo ważna jest też kwestia migracyjna. W przypadku systemu emerytalnego, mamy świadomość wyczerpujących się zasobów obywateli polskich, którzy w tym systemie będą po stronie pracujących. Nie da się teraz w prosty sposób tego zmienić, iż będzie więcej Polaków – dodał Antoni Kolek.

Więcej informacji na temat rynku pracy znajdziesz na platformie #TerazPraca>>

Zdaniem ekspertów, przy utrzymaniu obecnego wieku emerytalnego (jednego z najniższych w Europie), a jednocześnie zróżnicowaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wysokość emerytur w relacji do wynagrodzeń będzie spadać. Natomiast zmiany na rynku pracy, w tym praca platformowa i rosnące zatrudnienie migrantów, to dodatkowe wyzwania dla funkcjonowania systemu emerytalnego, głównie z perspektywy zapewnienia odpowiedniego dostępu do zabezpieczenia społecznego osób wykonujących pracę na podstawie niestandardowych kontraktów.

Nagranie z debaty dostępne jest tutaj

GOSPODARKA MA GŁOS

Szczegółowe informacje dotyczące tematów kolejnych debat, harmonogramu oraz listy ekspertów zaproszonych do udziału w dyskusji będą udostępniane na stronie internetowej projektu oraz w “Rzeczpospolitej” i rp.pl.

Zachęcamy do śledzenia materiałów związanych z debatami TEP w mediach społecznościowych pod hashtagiem #gospodarkamaglos2023.

Partnerami projektu są Fundacja Wolności Gospodarczej, “Rzeczpospolita”, rp.pl oraz Fundacja Arbitror.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Ruszył konkurs grantowy Fundacji Wolności Gospodarczej>>
  • #TerazPraca. Nowy projekt Fundacji Wolności Gospodarczej>>
  • „Krótki przewodnik po systemach postkomunistycznych” [Lektury FWG]>>

Idź do oryginalnego materiału