Urlop wychowawczy to świadczenie przysługujące wyłącznie rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę, o ile przepracowali przynajmniej pół roku. Przy czym wymiar etatu (pełny bądź niepełny) nie ma tu żadnego znaczenia. Co do zasady ten urlop jest niepłatny i maksymalnie może trwać 36 miesięcy (czyli trzy lata). Przy czym każdemu pracownikowi przysługuje też urlop wypoczynkowy, który przedawnia się właśnie po trzech latach. Jednak czy to znaczy, iż on przepada? Nic z tych rzeczy. I mówi o tym Kodeks Pracy.
REKLAMA
Zobacz wideo W swojej firmie wprowadziła dopłatę do urlopu - 1 tys. i 2 tys. zł. Jest jeden warunek
Urlop wypoczynkowy po zakończeniu wychowawczego? Jak najbardziej
Jak już wspomnieliśmy powyżej, po zakończeniu urlopu wychowawczego można od razu skorzystać z wypoczynkowego, bo ten nie ulega przedawnieniu. Mówi o tym artykuł 2931 Kodeksu Pracy:
Dział XIV [Przedawnienie roszczeń] Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.
Innymi słowy, skorzystanie z urlopu wychowawczego zawiesza upływanie czasu w kwestii przedawnienia urlopu wypoczynkowego. Przy czym jego długość jest proporcjonalna do czasu, jaki pracownik przepracował w danym roku kalendarzowym. To znaczy, iż można go wykorzystać tyle, ile pracownikowi w danym momencie przysługuje.
Czy urlop wychowawczy jest płatny? W jednym przypadku owszem
Co do zasady urlop wychowawczy jest bezpłatny, ale nie zawsze. jeżeli rodzic malucha pobiera zasiłek rodzinny, to beneficjent może otrzymać dodatek z tego tytułu. A gdy wychowuje pociechę samotnie, to również przysługuje mu dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Przy czym zasiłek rodzinny można otrzymać tylko wtedy, gdy spełniony jest próg dochodowy. w tej chwili wynosi on 674 złote na miesiąc na jednego członka rodziny.
Trzeba też pamiętać, iż ze wspomnianego już parokrotnie urlopu wychowawczego można skorzystać od dnia narodzin dziecka do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym skończy ono sześć lat. Wyjątkiem są dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, w ich przypadku rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do dnia ukończenia przez pociechę 18. roku życia. Co więcej, można go rozłożyć na nie więcej niż pięć części, a przynajmniej jeden miesiąc jest zarezerwowany dla drugiego z rodziców. Wyjątkiem są następujące sytuacje:
dziecko jest wychowywane przez samotnego rodzica,
drugi rodzic ma ograniczoną, zawieszoną lub odebraną władzę rodzicielską,
drugim rodzic nie żyje,
drugiemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska.