Lewica, posłowie PiS i partii Razem głosowali przeciw obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Marszałek Hołownia nie rozumie ich decyzji i dziękuje swojej partii za stworzenie "przestrzeni do rozwoju". Premier Tusk wytyka błędy swoim poprzednikom, a Ryszard Petru wymienia wady tej ustawy.
Tusk o posłach PiS: Nie skorzystali z szansy
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Z tej decyzji cieszy się premier:Reklama
"Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim 'Polskim Ładem'. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał" - napisał premier Donald Tusk na platformie X tuż po głosowaniu w Sejmie.
Z przyjęcia ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców cieszy się także przebywający w tej chwili na kampanijnym urlopie marszałek Sejmu:
"Można? Można. Obniżyliśmy składkę zdrowotną, utrzymując rekordowy budżet na zdrowie. Dziś Sejm dał tysiące złotych oszczędności rocznie małym i średnim przedsiębiorcom: kwiaciarkom, szewcom, właścicielom małych sklepów. To przestrzeń do rozwoju i tworzenia miejsc pracy. Dziękuję posłom Polski 2050 za wytrwałą walkę o ten projekt" - napisał Szymon Hołowni ana platformie X.
Dodał także, iż nie rozumie decyzji posłów Lewicy, Razem i PiS, którzy głosowali przeciw tej ustawie.
Petru o pokrzywdzonych ryczałtowcach: Nie zostawię tego
W mocnych słowach przyjęcie ustawy zmieniającej wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców skomentował także inny poseł Polski 2050:
"Dziś dobry dzień dla 2,4 mln polskich przedsiębiorców. Sejm właśnie przyjął ustawę, która sprawi, iż od 2026 zapłacą oni niższą składkę zdrowotną. Polski Ład trafia na śmietnik historii" - napisał Ryszard Petru na platformie X.
Jednocześnie wskazuje on, iż ustawa ta nie jest pozbawiona wad. "Oznacza ona podwyżkę składki dla ok. 130 tys. przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem poprzez ryczałt od przychodów". Zapowiada też, iż nie zostawi tej sprawy bez rozwiązania.
Za uchwaleniem nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.