Twój pracodawca widzi to, kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim. Co oznaczają kody na L4?

2 tygodni temu
Kiedy lekarz wypisuje zwolnienie lekarskie, pojawia się pytanie, czego dowiaduje się wówczas pracodawca. Ustawa stanowi, iż powody L4 powinny zostać określone konkretnym kodem. Co oznaczają poszczególne z nich?
Nagłe pogorszenie stanu zdrowia jest momentem, kiedy warto udać się do lekarza, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. W niektórych przypadkach jednym ze sposobów na to jest odpoczynek i kuracja lekami w domu. Aby móc to zrobić, będąc pracownikiem potrzeba jednak zaświadczenia znanego jako L4 lub elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA). Co zobaczy pracodawca, kiedy je otrzyma?


REKLAMA


Zobacz wideo
Szarpanina Ormian na granicy. Wszystko w związku ustaleniem nowych granic kraju


Co widzi pracodawca, gdy dostaje L4? Na zwolnieniu lekarskim jest widoczny kod choroby
Pracodawca na zwolnieniu lekarskim może zobaczyć kod choroby. Jest to oznaczenie, od którego zależy między innymi wysokość zasiłku chorobowego (80 procent lub 100 procent podstawy wymiaru). Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa precyzuje, iż takich kodów jest pięć:


kod A - oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni - spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
kod B - oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży;
kod C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;
kod D - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;
kod E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą, o której mowa w art. 7 pkt 2. (chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby).


Czy można nie ujawniać kodu choroby pracodawcy? Są dwa wyjątki
Niektórzy chorzy mogą poprosić lekarza o nieujawnianie kodu choroby w zaświadczeniu lekarskim. Ustawa stanowi, iż na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się w nim kodu "B" i "D". To oznacza, iż taką możliwość mają jedynie kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z gruźlicą.
Idź do oryginalnego materiału