Tyle kosztuje poroże jelenia. Z lasu można zabrać je legalnie, ale tylko pod pewnymi warunkami

3 godzin temu
Zdjęcie: Tyle kosztuje poroże jelenia. Z lasu można zabrać je legalnie, ale tylko pod pewnymi warunkami, istock/@Sergey Kuznetsov


Poroże co roku zrzucają sarny, łosie i jelenie. Jest ono gratką i często bywa poszukiwane przez zbieraczy. Ile można na nich zarobić? Okazuje się, iż za piękne okazy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie.
Poroże to twardy kostny twór, który wyrasta z kości czołowej. Służy do walki i ma demonstrować siłę zwierzęcia. Jest cenne, a na aukcjach internetowych osiąga zawrotne sumy. To trofeum myśliwskie często jest wykorzystywane także w zdobnictwie, meblarstwie i aranżacji wnętrz. Zanim jednak wybierzesz się do lasu, musisz wiedzieć, jak można pozyskać je w legalny sposób.

REKLAMA







Zobacz wideo Zna Pan jakieś dowcipy o rolnikach? Jeleń czy Dzik? Czyli szybkie strzały z Michałem Kołodziejczakiem



Kiedy można zabrać poroże z lasu? Lasy Państwowe ostrzegają, iż są miejsca, gdzie jest to nielegalne
jeżeli znajdziesz poroże w lesie, spokojnie możesz je podnieść i zatrzymać. Jednak zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach niedozwolone jest zbieranie poroża w miejscach ze stałym lub czasowym zakazem wstępu, a także w Parkach Narodowych oraz Rezerwatach Przyrody.





Zrzucone poroże, zdjęcie ilustracyjne iStock/Sergey Kuznetsov


Nie wszyscy potrafią dostosować się do panujących zasad, a przypadki nielegalnego pozyskiwania poroża są częste. Lasy Państwowe na swojej stronie przypominają, iż pogoń i straszenie zwierzyny jest niedozwolone.

Zmuszanie ich do ucieczki (...), przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo. Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz "tropi" je quadem

- czytamy.



Ile kosztuje poroże jelenia? Kolekcjonerzy są w stanie naprawdę sporo zapłacić
Poroże jest cennym przedmiotem, dlatego dla zbieraczy to prawdziwy kąsek. Cena jednak waha się od wagi oraz stopnia zachowania. Jedno może ważyć od ośmiu do dwunastu kilogramów, a cena za kilogram może sięgać choćby 150 zł. Najokazalsze znaleziska mogą kosztować choćby kilka tysięcy złotych. Sprzedaż i kupno poroża pozyskanego w legalny sposób jest dozwolona, ale inaczej wygląda sytuacja w przypadku znalezienia całego wieńca, czyli poroża wraz z czaszką. W takiej sytuacji należy powiadomić Administrację Lasów Państwowych, bo wieniec należy do dzierżawcy lub Skarbu Państwa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału