Uczestniczyliśmy w obchodach 44 rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich

solidarnosc.krakow.pl 2 miesięcy temu

3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczyste obchody 44 rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich, w których uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w trakcie której modlono się za Ojczyznę, protestujących górników z lat 1980 i 1988 oraz zmarłych działaczy „Solidarności. Nabożeństwo odprawił ks. bp Marek Szkudło, który w swej homilii podkreślał religijny charakter protestów z roku 1980. – Oprócz żądań socjalnych, płacowych i politycznych pojawiły się żądania godnego spędzania z rodziną dni świątecznych, przywrócenia religii w szkołach, czy swobody praktyk religijnych.

Msze św. zakończyło odczytanie listu Andrzeja Dudy, prezydenta RP do uczestników rocznicowych obchodów, który przeczytała Agnieszka Lenartowicz – Łukasik, doradca prezydenta.

Następnie uczestnicy uroczystości przejechali pod kopalnię Zofiówka (w tamtych czasach „Manifest Lipcowy”), gdzie pod pomnikiem „Porozumień Jastrzębskich” wysłuchano wystąpień okolicznościowych oraz złożono kwiaty.

O roli porozumień górniczych, jako uzupełnienie porozumień zawartych kilka dni wcześniej na Wybrzeżu w roku 1980 mówiła Agnieszka Lenartowicz. Wojewoda Śląski podkreślał, iż Porozumienie Jastrzębskie, podpisane 3 września 1980 roku, było jednym z najważniejszych porozumień wynegocjowanych podczas fali strajków, które miały miejsce w Polsce w sierpniu i wrześniu 1980 roku. Strajki te były częścią szerszego ruchu społecznego, który rozpoczął się w Gdańsku i objął wiele regionów Polski, w tym Śląsk. Porozumienie Jastrzębskie odegrało kluczową rolę w dalszym rozwoju ruchu „Solidarność”.

O roli protestów z 1980 r. mówił też przedstawiciel Śląskiego Oddziału IPN, który zwracał uwagę, iż zagwarantowane w tych porozumieniach powstanie niezależnego związku zawodowego w ostatecznego rachunku i dopiero za kilka lat, do faktycznego zakończenia dla Polaków skutków II wojny światowej.

W imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego kwiaty pod pomnikiem Porozumień Jastrzębskich składali Tomasz Zaborowski, przewodniczący Regionu i członek Zarządu Andrzej Gębara. W uroczystościach w Jastrzębiu – Zdroju uczestniczył tez poczet sztandarowy naszego Regionu.

W uroczystościach jastrzębskich uczestniczyło też wiele delegacji śląskich organizacji zakładowych „Solidarności”, ale część działaczy Związku w tym samym czasie uczestniczyła w blokowaniu torów kolejowych w rejonie Katowic, jako w formie protestu przeciwko szkodliwemu działaniu władz państwowych wobec PKP Cargo i spółek zależnych tej firmy, które chce się nie tylko doprowadzić do upadku, ale też oddać rynek kolejowych przewozów towarowych w obce ręce.

Idź do oryginalnego materiału