W poniedziałek Rada Unii Europejskiej przyjęła dwunasty już pakiet sankcji skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej. Wśród ograniczeń gospodarczych i indywidualnych znalazł się zakaz sprowadzania “krwawych diamentów” ze zbrodniczego państwa kierowanego przez Władimira Putina.
Przeczytaj również: Za nami “weekend paniki zakupowej”. Detaliści oczekują rekordowych zysków
Unia Europejska – 12. pakiet sankcji
Pakiet uzgodniony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej objął miedzy innymi zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji. Dotyczy on kamieni pochodzących bezpośrednio z Rosji, ale również diamentów eksportowanych z tego kraju, diamentów przewożonych przez Federację oraz rosyjskich diamentów przetwarzanych w krajach trzecich.
– W 12. pakiecie przedstawiamy solidny zestaw nowych wykazów i środków gospodarczych, które jeszcze bardziej osłabią rosyjską machinę wojenną. Nasze przesłanie jest jasne (…): pozostajemy niezłomni w naszym zaangażowaniu na rzecz Ukrainy i będziemy przez cały czas wspierać jej walkę o wolność i suwerenność – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych.
Przeczytaj również: 17-letnia Polka dostała się na Harvard
Bezpośredni zakaz importu diamentów ma zastosowanie do nieprzemysłowych diamentów naturalnych i syntetycznych, a także biżuterii diamentowej, począwszy od 1 stycznia 2024 roku. Ponadto pośredni zakaz importu rosyjskich diamentów przetworzonych (tj. ciętych i/lub polerowanych) w państwach trzecich, w tym biżuterii zawierającej diamenty pochodzące z Rosji. Będzie on stopniowo wprowadzany od 1 marca 2024 r. do 1 września 2024 r. Przyjęty pakiet nakłada również na eksporterów z UE obowiązek dodawania do umów klauzuli zakazującej reeksportu do Rosji i reeksportu w celu wykorzystania w Rosji szczególnie wrażliwych towarów i technologii.
Dodatkowo, regulacja rozszerza listę objętych ograniczeniami produktów, które mogłyby przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa o: chemikalia, baterie litowe, termostaty, silniki prądu stałego i serwomotory do bezzałogowych statków powietrznych (UAV), obrabiarki i części maszyn.
Przeczytaj również: Jak poczuć się lepiej z własnym ciałem?
Autor: PAP, zdjęcie główne: Unsplash