UE wesprze polskie start-upy. W 2024 roku ruszą nowe programy inwestycyjne

fashionbiznes.pl 11 miesięcy temu

W lutym rusza nowa edycja programów Polskiego Funduszu Rozwoju. Pod egidą Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) planuje przeznaczyć ponad 3 mld zł na wsparcie innowacyjnej gospodarki w Polsce.

Liczba nowych zespołów inwestycyjnych i transakcji dokonanych do końca br. świadczą o sukcesie dotychczasowych programów. Polski rynek VC jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze pięć lat temu. Doszło do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku, znacznie wzrosła ich aktywność i pobudził się apetyt na finansowanie innowacji — dla Rzeczpospolitej.pl powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Fundusz inwestycyjny ogłosił już pierwsze nabory do programów takich jak PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. Możliwość aplikowania w pierwszej turze (z pięciu) ma planowo zakończyć się 12 lutego. Kolejny deadline przypadnie na koniec marca.

Czytaj więcej: W nowej erze mody. Dlaczego inwestowanie w startupy modowe to przyszłość?

Dofinansowanie obejmie wsparcie dla około 40 funduszy venture capital. Młode polskie firmy mają otrzymać wsparcie finansowe z nowych funduszy unijnych w połowie 2024 roku. W tym czasie eksperci przewidują poprawę relacji z Brukselą i większy napływ kapitału inwestycyjnego.

Bariery rozwoju start-upów w Polsce

Według raportu „Polskie startupy 2023”, w ostatnich latach scenę młodych biznesów zdominowały trzy sektory: medycyna, e-commerce oraz edukacja, które razem obejmują 43% rynku. Z kolei 33% ankietowanych start-upów za słowo najważniejsze uznaje AI, deeptech i IoT. Dofinansowanie jest dla nich kluczowym czynnikiem rozwoju. W badaniu najczęściej wskazywanymi źródłami wsparcia są krajowe fundusze VC, z których skorzystało 25% badanych startupów. Co więcej, 8% startupów otrzymało finansowanie z zagranicznego rynku VC. W kolejnej kolejności, startupowcy wskazują na aniołów biznesu – częściej tych krajowych (24%) niż zagranicznych (7%).

Ilość start-upów na polskim rynku wzrasta, a ich największe skupienie przypada na Mazowsze. Firmy te jako swój główny problem wskazują zbyt wysokie koszty zatrudnienia pracowników oraz trudności związane z pozyskiwaniem finansów w dalszych etapach rozwoju. Jak się okazuje, Polska w tej chwili zalicza się do grupy państw z najmniejszą aktywnością inwestycyjną w Europie, jednak optymizm rośnie w związku z zapowiedziami rządu dotyczącymi sektora innowacji.

Zdjęcie główne: Unsplash

Idź do oryginalnego materiału